Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik smatra da bi bilo primjereno da se banjalučki biskup Franjo Komarica do kraja ogradi od svoje izjave u kojoj je Banjaluku uporedio sa Blajburgom i da je povuče kao neosnovanu i nedoličnu.
Dodik kaže da bi tada moglo da se počne vraćati povjerenje.
“Nama treba povlačenje njegove izjave, da se kaže da je to greška. Ja saosjećam sa njim za stradalim Hrvatima, kao i za svima koji su ovđe stradali, ali ovakve spekulacije koje je biskup iznio su nedolične”, naglasio je Dodik.
Dodik je u Banjaluci rekao da nije vidio saopštenje banjalučkog biskupa u kojem tvrdi da svojim ranijim izjavama nije namjeravao da uvrijedi Srbe, ali da je u svakom slučaju dobrodošlo ako je izrazio žaljenje, iako nije povukao svoju izjavu.
“I Srbi su prognani sa drugih prostora, na šta stalno podsjećamo, ali postoji način na koji se može reći da je bilo Hrvata koji su ovđe stradali. I ja žalim zbog toga. Te priče se ne mogu porediti ni u kom pogledu i izjednačavati. Žao mi je zbog svih stradanja na ovim prostorima, a možda bi biskup mogao konačno da izrazi žaljenje zbog stradanja Srba u Drakuliću i drugim mjestima. Ako nije, evo mu prilike da to uradi”, istakao je Dodik.
Dodik je rekao da ostaje izjava koja odzvanja u svijesti građana kao nedolično ponašanje jednog biskupa i naglasio da se mora učiniti sve da bi se dodatno razumjeli.
Banjalučki biskup Franjo Komarica u današnjem saopštenju tvrdi da poređenjem Banjaluke sa Blajburgom nije namjeravao da povrijedi sugrađane Srbe i žrtve srpskog naroda iz ratova, niti ikoga ko je pogođen ratnim stradanjima bližnjih.
Dodik: Potrebno jedinstvo po pitanju popisa
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je danas da je potrebno jedinstvo vlasti u Srpskoj i onih koji predstavljaju srpski narod u zajedničkim institucijama o pitanju popisa stanovništva u BiH.
“Ako sam bilo kojim činom povodom ovog pitanja nekoga iritirao, povlačim svoje riječi i pozivam da sjednemo i da se dogovorimo o načinima na koje ćemo reagovati. Ovo nije pitanje ni Milorada Dodika, ni Mladena Bosića, ni Mladena Ivanića, ni Željke Cvijanović, već naše budućnosti, bazičnih podataka vezanih za Republiku Srpsku”, rekao je Dodik.
On je istakao da predsjednik ne objavljuje rezultate popisa stanovništva i da je potpuno pogrešno bilo kakvo sukobljavanje o tom pitanju.
“Nisam razumio svoj pristup kao pristup optuživanja, već sam apelovao na ljude koji sjede u Savjetu ministara BiH na koji način bi mogli da utiču, a mi ćemo danas na sjednici Vlade Srpske odabrati način na koji ćemo reagovati na ovo pitanje. Sigurno je da taj popis nećemo priznati”, rekao je Dodik u Banjaluci.
On je naveo da će vlast Srpske u kontinuitetu sporiti svaku bazu koja pokuša da nametne tu vrstu popisa.
Dodik je podsjetio da su srpski predstavnici 2007. godine, kada je visoki predstavnik htio da mijenja Poslovnik o radu Parlamentarne skupštine BiH, rekli da to neće podržati, pa je to pitanje ostalo u Savjetu ministara i parlamentu BiH.
“Kada se krenuli da to dodatno promovišu i ojačaju, onda je Nikola Špirić kao predsjedavajući Savjeta ministara BiH podnio ostavku, a Milorad Živković kao predsjedavajući Predstavničkog doma najavio ostavku, nakon čega je međunarodna zajednica, koja je u tom momentu bila neprikosnovena, povukla tu odluku”, rekao je Dodik.
On kaže da je ovu sugestiju dao poučen upravo ovim kao primjerom dobre prakse koju bi trebalo primjenjivati u svim odsudnim situacijama, kao što je i ova, ali da je odluka na predstavnicima Republike Srpske u institucijama BiH.
“Ovog trenutka prekidam bilo kakvu polemiku sa bilo kim o tom pitanju. Potrebno nam je jedinstvo”, poručio je predsjednik Republike Srpske.
(SRNA)