Dodik: Cilj referenduma nije secesija već reforma pravosuđa

August 20, 2015, 5:51 pm

Njemačke diplomate u Banjaluci su dobili potvrdu da će Srpska provesti Reformsku agendu, jer su uvaženi stavovi Vlade Republike Srpske i u više od 80 odsto se poklapa sa Ekonomskom politikom Vlade Srpske.

Dodik je ponovio četiri uslova koja Srpska traži da bi se odustalo od referenduma i izjavio da referendum o pravosuđu nije secesiono pitanje, nego je usmjeren na reformu pravosuđa.

Ponovio je da su ciljevi referenduma jasni i da nisu drugačiji od ranijeg njegovog dogovora sa bivšim visokim predstavnikom EU Ketrin Ešton.

– Ništa do sada nije urađeno u vezi sa tim, nego je praksa pogoršana. Imali smo zloupotrebe prava, a relevantni stručnjaci su ocijenili da su Sud i Tužilaštvo BiH pod direktnim uticajem bošnjačke političke strukture, što nas je dovelo u poziciju da preduzmemo određene akcije, među kojima je i raspisivanje referenduma, naglasio je predsjednik Srpske.

On je dodao da će biti eliminisani razlozi za održavanje referenduma u Srpskoj ukoliko u strukturalnom dijalogu bude kredibilnih prijedloga za rješavanje problema u pravosuđu BiH.

– Stukturalni dijalog, koji će biti nastavljen 10. septembra u Briselu ima našu podršku ukoliko na njemu budu postignuti kredibilni prijedlozi i konkretna rješenja. U suprotnom, ostaju razlozi za održavanje referenduma, rekao je Dodik.

On je naveo da je potrebno izmjenama i dopunama promijeniti pet zakona.

– To su Zakon o Sudu i Zakon o Tužilaštvu BiH, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, Zakon o krivičnom postupku BiH i Krivični zakon BiH, pojasnio je Dodik i ocijenio da ima dovoljno vremena za rješavanje ovih pitanja.

On je istakao da značajan broj predstavnika međunarodne zajednice ocijenilo navedne elemente kao loše u pravosuđu i da ih treba mijenjati.

Podsjetivši da stukturalni dijalog do sada nije imao rezultate, predsjednik Srpske je rekao da je veoma važno da budu precizirane nadležnosti Suda i Tužilaštva BiH, da bude isključena mogućnost izuzimanja predmeta iz Republike Srpske, da ne mogu da odlučuju i presuđuju po zakonima Srpske nego po zakonima BiH, da ne može biti monopola u vezi sa predmetima ratnih zločina.

On je dodao da je traženo i da se ne mogu retroaktivno donositi odluke Suda i Tužilaštva BiH.

– Sada imamo situaciju da su sve te odluke poništene, ali za njih niko nije odgovarao. Oni koji su donosili takve odluke i dozvoljavali nezakonitu praksu, kao što je predsjednik Suda BiH Meddžida Kreso još rade u toj instituciji, dodao je Dodik i naveo da je neophodno razdvojiti sudski i tužilački savjet i da bude uspostavljen element odgovornosti.

Predsjednik Srpske kaže da je bilo različitih upozorenja međunarodnih zvaničnika da će biti protiv njega preduzete određene sankcije ukoliko bude proveden referendum.

– Prijetnje ovdje neće proći. Ako imaju moć ne znači da su u pravu. Neće proći ni odluke visokog predstavnika. On više nikada neće svoje odluke objaviti u Službenom glasniku Republike Srpske, jer je naš pristup veoma jasan i to nije nikakav ultimatum – tražimo da se ojača vladavina prava, zaključio je Dodik.

Dodik: Treba usvojiti novi zakon o radu

Predsjednik Srpske  poručio je da novi zakon o radu u Srpskoj treba usvojiti.

– Republika Srpska mora inovirati svoje radno zakonodavstvo jer je čitav region to učinio. Ukoliko se ostane na ovom nivou, rizikujemo da nas poslovna zajednica i investitori napuste, rekao je Dodik i ocijenio da je bez potrebe ispolitizovana priča o donošenju novog zakona o radu u Srpskoj.

Naglasio je da je veoma važno nastaviti socijalni dijalog.

– Međutim, on ne može da bude nastavljen na bazi isključivosti. Vlast u Srpskoj će prihvatiti rješenja vezana za minuli rad, da bude plaćena pauza, što traži Savez sindikata, a naš prijedlog je da kolektivni ugovori važi tri godine, nakon čega bi socijalni partneri dogovorili novi ugovor, pojasnio je Dodik.

On je napomenuo da o ovome ne žele da razgovaraju u Savezu sindikata Republike Srpske i tvrdi da Sindikat mobiliše sve one koji su protiv donošenja bilo kakvog zakona o radu, što je apsolutna politizacija.

– Opozicija želi ulicu i samo traže razloga da ne budu krivi, a veoma su licemjerni. Članu Predsjedništva BiH iz Srpske Mladenu Ivaniću sam govorio da nije potrebno da se bavi izjavom o evropskom putu BiH, rekao je Dodik.

On je istakao da je tražio da se iz Reformske agende BiH izostavi Sporazum o rastu i zapošljavanju.

– “Tražio sam od Ivanića da ovo bude izostavljeno, što zna i predsjednik Savaza sindikata Ranka Mišić. Ivanić mi je rekao da on to ne može i da zovem Evropsku komisiju, a sada predstavnici opozicije kažu da nemaju veze sa ovim”, pojasnio je Dodik.

On je ponovio da Reformska agenda sada odgovara interesima RS i da će predviđene reforme biti uspješno provedene.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *