Borba za Republiku Srpsku nije i neće prestati. Moramo da se okupimo oko naših simbola i vrijednosti. Nisam spreman da dam nijedno pravo srpskog naroda, ali sam spreman i hoću da se borim za njegova veća prava, poručio je u novogodišnjem intervjuu za “Glas Srpske” predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Intervju prenosimo u cijelosti:
BiH je, kako je rekao, skup nezadovoljnih strana, ali i pored toga nema volje da se sjedne i vidi na koji način je moguće promijeniti stvari nabolje.
– BiH je, po mnogim ocjenama, neuspješna, mnogo komplikovana zemlja, a neki govore i da je propala. Jasno je da živi samo na međunarodnoj intervenciji ili strahu od intervencije. Unutrašnjeg konsenzusa gotovo da i nema ni o jednom pitanju, a to je rezultat djelovanja stranaca koji su do te mjere obezličili političke elite, posebno u Sarajevu, koje i dalje računaju da će međunarodni faktor ili neko treći za njih uraditi neki posao i nisu spremni da razgovaraju o realno mogućim odnosima u BiH. Za svakog ozbiljnog čovjeka to je loše mjesto. Nema tamo mjesta da se bilo šta ozbiljno uradi. Stalno se negdje i nešto kreće, a nigdje ne stiže. Ako se ne promijeni ambijent političkog dogovora i uvažavanja konsenzusa svih važnih faktora, a prije svega naroda i dva entiteta, BiH onog trenutka kada prestane svijest da represija međunarodne zajednice može da očuva zemlju, svakako može da računa na svoje posljednje dane – kazao je Dodik.
Očekujete li da se taj odnos i razmišljanje može promijeniti u narednim godinama, do kraja mandata?
Nisam siguran. To se vidi i po opstrukcijama u vezi sa izborom novog saziva Savjeta ministara BiH. Čovjek sam koji je, bez obzira na to šta radio, uvijek usmjeren ka tome da nešto uradim. Ključno je bilo pitanje da se brzo konstituiše vlast. Predsjedništvo je formirano, imali smo i sjednice i pored naših nejasnoća u vezi sa zastavom za koju su neki tumačili da neki zakon to ne dozvoljava, a zakon to ne zabranjuje. A kada dođu veoma jasne odredbe zakona o rokovima u kojima Predsjedništvo mora da predloži kandidata za predsjedavajućeg Savjeta ministara, kažu “sačekajte malo, ima vremena”. I ja, koji pokušavam da dam dinamiku svemu, veoma brzo gubim tu volju jer svi razumijemo da svaka odluka koja izlazi iz Predsjedništva, ako je validna, mora da ima tri glasa, a to je nemoguće jer dolazimo iz različitih naroda, entiteta, političkih partija. To je BiH, ali dok imamo ovakav Ustav, mora se poštovati. BiH je zemlja nemogućnosti, prototip nekih sa Zapada koji su smatrali da to može biti dobar primjer ili onih koji bi smatrali da su Srbi ili Srpska nedostojni da imaju svoja prava, pa pokušavaju da ih razvale gdje god stignu. Ti su još na sceni, nisu nejaki i samo onda kada moraju, prihvate realnost.
Da li, između ostalog, zbog toga upozoravate da je Srpska i dalje ugrožena, iako je opcija kojoj pripadate na vlasti duže od decenije?
Samo naivni vjeruju da su nestali pokreti, projekti, pojedinci koji su bili protiv Republike Srpske. To je živo, samo se vidi onda kada imaju uspjeha, a ne kada nemaju uspjeha, jer se tada povuku i čekaju novu priliku. Svaki dan se pokušava urušiti snaga Srpske. Na geopolitičkom planu svijet se promijenio. Rusija i Kina su postale važne sile, a Evropa je u krizi, situacija u Americi drugačija. Svi su pomalo nervozni i spremni da svoje uspjehe dokazuju na torturama na malim narodima. Zalažem se da sjednemo u BiH i vidimo šta je moguće jer je očigledno da ovo nije moguće. Bošnjaci su nezadovoljni jer žele dominaciju, Hrvati su nezadovoljni rasulom njihovih prava, a mi Srbi jer se ne poštuje izvorni Dejton i jer su nam oduzeli mnoga prava. Nezadovoljna je i međunarodna zajednica jer nikako ne može da dođe do željenog modela. BiH je skup gotovo svih podjednako razočaranih što se nalaze tu. I šta je tu rješenje? Mi još nudimo mogući model na bazi unutrašnjeg dogovora, a sve do sada je nametala međunarodna zajednica.
Može li se očekivati, ako kažete da su sve strane nezadovoljne, da se otvori ta priča?
Nisam protiv toga, ali očigledno da nema volje. Međunarodna zajednica je otela mnoge nadležnosti Srpskoj i prenijela na nivou BiH. Ni oni, a ni Bošnjaci ne žele da to stave na dnevni red, a radi se o antiustavnoj otimačini. Pedi Ešdaun je napravio mnoga krivična djela i sama činjenica da ga ovdje Bošnjaci slave, a Srbi ne žele ni da mu čuju ime govori sve, a trebalo je da bude jednako dobar za sve. Tako da nisam siguran da to može jer još postoje međunarodne snage koje jure taj zadati model BiH koji podrazumijeva razvlašćenje Republike Srpske, konstitutivne narode i guranje u centralizaciju BiH. Primarno, želimo da se očuva mir i stabilnost, ali kakva je zemlja koja nema nikakav potencijal? Sve manji je interes Srba i Hrvata. Bošnjacima bi, kako ne bi ostali zarobljeni u tom svom idealnom okovu koji su napravili sami sebi u BiH, bolje bilo da razmišljaju o tome da naprave perspektivnu teritoriju gdje može očuvati nacionalne i državne interese bošnjačkog naroda. To, da kažem, sigurno nije prostor Republike Srpske.
Da li ćete insistirati na vraćanju oduzetih nadležnosti?
To je stalna borba. Rekao sam da Bošnjaci ne žele da stave to na dnevni red. Neki misle da će protokom vremena neke stvari leći, ali jasno je da neće. U Ustavu ne postoji nadležnost BiH nad pravosuđem ni za bezbjednost.
To sve, međutim, godinama imamo na terenu.
To ne znači da treba da ostane. Oni koji su to kreirali smatraju da će to vrijeme nametnuti, ali polako. Vidjećemo. Obično kada krenu procesi za slobodu, uvijek se prikačite na neku priču o Ustavu, o poveljama UN… Uvjeren sam da će to vrijeme doći.
Da li je došlo vrijeme za formiranje vlasti na nivou BiH? Kada se to može očekivati?
Nisam prorok, ali smo to mogli da uradimo i prije Nove godine. Sve je bilo složeno. Čak sam i sa nekim entuzijazmom ušao u tu priču, ali ono što je čudno je da niko, pa ni članovi Predsjedništva, nemaju spora o tome da pozicija predsjedavajućeg Savjeta ministara pripadne Srbima i da je SNSD nezaobilazan faktor, bez obzira na pokušaje da se naprave neke matematičke kombinacije. SNSD ima četiri delegata u Domu naroda Parlamenta BiH i ako neko pokuša da napravi neku karikaturu, uvijek će ih čekati ta četvorica. I mogu odmah da im poručim da, ako ta karikatura uspije, a mislim da je to nemoguće, neće proći. Moja politika nije, kako narod kaže, tuk na utuk, već da imamo politike čistih računa, bez osporavanja drugih. Neki tako ne misle. Oni bi stalno slabili Srpsku koja je institucionalno stabilna i odavno nije bila jača. Republika Srpska mora da se pita i da srpska reprezentacija na nivou BiH slijedi politiku institucija Srpske. Jedna od njih je i vojna neutralnost. Može da bude politički neutralnih ljudi, što smo imali priliku da vidimo, ali da ne bi bilo toga “šta nas briga za vašim stavovima”, u januaru ćemo usvojiti zakon koji će definisati krivičnu odgovornost za nepoštivanje odluka Parlamenta Republike Srpske.
Aktiviranje MAP-a za članstvo u NATO-u je ponovo aktuelno u BiH. Kako je moguće da se to gura iako se zna kakav je stav Srpske i srpskog naroda o tome?
Mnogo puta osjećamo da nas ignorišu, zaobilaze. Vjerujem da ćemo u nekom vremenu, kada budemo analizirali sadašnje vrijeme, vidjeti koliko je bilo teško očuvati Srpsku i njeno dostojanstvo. Od ulaska u NATO neće biti ništa. Svijet razumije da samo oni koji dobiju podršku naroda na izborima imaju pravo da budu u reprezentaciji. Ja sam učio tu školu, bio sam i u opoziciji, ali nisam smatrao da treba da budem kreten, nego sam bio tu da vidim šta je najbolje za Srpsku.
Priča o zastavi Srpske obilježila je i izbornu kampanju i prve Vaše dane na poziciji u Predsjedništvu. Dosta kritika je bilo nakon što ste, ipak, prisustvovali sjednici te institucije bez zastave Srpske, uz ocjene da je to povlačenje. Da li je to tako?
Ni ja nisam bio zadovoljan, ali neke stvari možete da uradite odmah. Do tada su bile dvije zastave koje su predstavljale BiH, odnosno BiH i FBiH. Za početak smo barem sklonili jednu i već smo rekli da ćemo ići sa izmjenom zakona o zastavi gdje će se propisati da je ona obavezna. Naša borba za tu vrstu priče neće prestati. Mnogi su čekali da vide da li će biti održana sjednica Predsjedništva i da, ako se to ne desi, okrive Republiku Srpsku, te sam smatrao da je važnije sačuvati dignitet Srpske. Mnogi, s druge strane, ne žele da primijete da je zastava Republike Srpske ispred mog kabineta, a nikada je nije bilo do sada tu. Dakle, kako god ko hoće da gleda na to, neka gleda. Nije mi ugodno da sjedim ispred zastave BiH, jedino mjesto gdje mi je ugodno je zastava Srpske, a to potenciram jer su simboli veoma važni i da ja nisam bosanskohercegovački političar, već srpski. I kao takav, želim da budem i predstavljen na taj način.
Smijenili ste dosta ambasadora. Da li je to, kako su neki ocijenili, odmazda prema onima koje je imenovala bivša srpska struktura u Sarajevu ili realan potez na osnovu njihovog rada?
Nisam ni pročitao njihova imena. Ne zanimaju me. Srpski dio u tom ministarstvu mora da bude vidljivo srpski. Prilikom imenovanja prethodne strukture zaobiđena je institucija predsjednika Republike Srpske koji predlaže kandidate za ambasadore i to je ustavno, a ja želim da to poštujem. Sve što bude imenovano je prijedlog Kabineta predsjednika Republike Srpske, a moje je da tehnički proslijedim i ništa više, jer tako kaže Ustav.
Posljednja dešavanja na Trgu Krajine koja se tiču zahtjeva i poteza pokreta “Pravda za Davida” podigla su tenzije u Banjaluci, ali i Srpskoj. Da li je time taj pokret na neki način oživljen jer se činilo da je utihnuo nakon izbora, te koja je Vaša poruka?
Tužioci su doveli do ovakve atmosfere. Saglasan sam sa pripadnicima pokreta da tužioci ne valjaju i da su oni kreirali sve ovo jer su ljudi bez digniteta i nemaju ni pravne hrabrosti da odlučuju. Imaju činjenice koje ne smiju da predoče i kažu “to je to” poslije toliko vremena. Neka dođe bilo ko ili neka se predmet prenese u Tužilaštvo BiH pa da se vidi. Neka pošalju SIPA da ispita sve, ali je pitanje i zašto to do sada niko nije uradio i sve je ostavio RS. Jedino mjesto gdje možemo da utvrdimo istinu je Tužilaštvo, nije to ni Dodik ni ulica. Jedino mjesto gdje mogu da se okupljaju je ispred zgrade Tužilaštava. Zašto nisu tu? Tužilaštvo mora dati odgovor.
Šta biste poručili građanima povodom praznika?
Svima želim mir, zdravlje, sreću na svakom planu. Treba nam više okupljanja oko naših zajedničkih vrijednosti. Pripadamo slavnom narodu, sa stradalačkom istorijom, ali sam uvjeren da je okupljanje oko naše krsne slave i drugih praznika pravi put. Živi i zdravi bili!
Kakvo je, prema Vašem mišljenju, stanje u Republici Srpskoj kada je riječ o ekonomiji?
Republika je stabilna u svakom pogledu, a uporište za to imamo i u makroekonomskim pokazateljima. Industrijska proizvodnja bilježi rast, a pozitivni trendovi se nastavljaju i u spoljnoj trgovini. Imamo i više zaposlenih nego u istom periodu lani i to sve možemo da potkrijepimo brojkama. Uvijek može bolje, i naravno da ćemo dati sve od sebe da stalno napredujemo.