“To je naša početna pozicija. Smatram da i Hrvati imaju pravo da definišu svoje političke pozicije i nisam uopšte uznemiren zbog toga”, rekao je Dodik u Banjaluci na pitanje novinara da prokomentariše deklaraciju o federalizaciji BiH, koju je usvojio Hrvatski narodni sabor (HNS).
On je naglasio da tu deklaraciju vidi kao pravo hrvatskog naroda da se iskaže na takav način i da je to njihov stav.
Dodik je rekao da u deklaraciji ima i prihvatljivih stavova, kao što su oni koji govore o neuspješnom funkcionisanju BiH i zahtjevima za novim izbornim zakonom.
On je rekao da Republika Srpska odbacuje razgovor o bilo kojoj mogućnosti koja predviđa gubitak njenih političkih ili teritorijalnih kompetencija.
“Što se tiče izgradnje trećeg entiteta u Federaciji BiH, to smatram kao problem između Hrvata i Bošnjaka, jer oni su 1994. godine gradili nekakvo zajedništvo i očigledno je da nisu uspjeli i da to nije dalo adekvatno rješenje”, naglasio je predsjednik Srpske.
Ocijenivši da deklaracija HNS-a uopšte ne treba da bude glavna tema u Srpskoj, Dodik je naglasio da je osnovni stav vlasti u Srpskoj – Republika Srpska sa svim pravima napisanim u Dejtonskom sporazumum uz vraćanje prava koje su joj, svojim nasiljem, oteli visoki predstavnici i međunarodna zajednica.
Graditi apsolutno jedinstvo u Srpskoj
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i poslanici prvog saziva Narodne skupštine Republike Srpske zaključili su danas u Banjaluci da je u Srpskoj neophodno graditi apsolutno jedinstvo i da na principijelnim nacionalnim i državnim pitanjima ne smije biti nikakih razlika.
Dodik je istakao da je u tom pogledu potrebno obezbijediti dijalog svih relevantnih političkih faktora u Srpskoj.
“Potrebno je graditi i zajedničke strategije da bi Republika Srpska bila osnažena i dobro pozicionirana”, rekao je novinarima Dodik, nakon sastanka sa poslanicima prvog saziva Narodne skupštine Republike Srpske, odnosno članovima Asocijacije stvaralaca Republike Srpske.
On je naglasio da bi u narednom periodu trebalo da, u okviru Asocijacije stvaralaca Republike Srpske, bude održana debata u kojoj bi učestvovali svi relevantni nosioci vlasti i političkog života.
Dodik je podsjetio da su članovi Asocijacije stvaralaca Republike Srpske, odnosno poslanici iz prvog saziva Narodne skupštine Republike Srpske, donijeli sve vitalne odluke za formiranje Srpske, Ustav, zakone i državne akte.
“Vidljiv je interes ove asocijacije za jačanje Republike Srpske. Ovo su ljudi koji su u najizazovnijim vremenima jedinstveno gradili političke stavove i izgradili Republiku Srpsku”, kaže Dodik.
On je najavio da će do kraja ovog mjeseca ovoj asocijaciji biti priznat status organizacije od javnog interesa.
“Mnogi od članova ove asocijacije su izgubili određene poslove i nisu uspjeli da riješe egzistencijalna pitanja, te ćemo zbog toga usvojiti novi propis kojim će biti regulisana doživotna prava članova prvog saziva parlamenta Srpske. Taj propis će biti izrađen u narednih mjesec – dva, tako da će u ovoj godini biti utvrđena njihova prava”, rekao je Dodik.
On je najavio da će 24. oktobar, odnosno dan kada je održana prva sjednica Narodne skupštine Republike Srpske biti proglašen danom ove institucije, kada će biti uručene i prigodne nagrade.
Predsjednik prvog saziva Narodne skupštine Republike Srpske Momčilo Krajišnik istakao je da je prijatno iznenađen brigom institucija Srpske za poslanicima iz ovog saziva i željom da im se oda određeno priznanje.
“Svi smo saglasni da je potrebno izgraditi političko jedinstvo u Srpskoj bez otupljivanja opozicionih prava. U ovom vremenu se brižno treba čuvati Republika Srpska i nadam se da će svi današnji zaključci biti realizovani, te da će Srpska biti stabilna”, rekao je Krajišnik.
Govoreći o izbornoj skupštini SDS-a, koja bi trebalo da bude održana krajem aprila, Krajišnik je naveo da bi bilo dobro da u strukturi vlasti u toj partiji bude što više članova koji su je osnovali.
Sastanku su prisustvovali predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović.