“Sud i Tužilaštvo su izraz nasilja visokog predstavnika koji ih je uveo mimo Dejtonskog sporazuma i Ustava”, rekao je Dodik sinoć za Federalnu televiziju.
On je dodao da su te vanustavne institucije u praksi pokazale da su dekadentne i da nisu u funkciji jačanja prava i pravičnosti nego promocije političkog kreiranja sistema i obračuna sa političkim protivnicima i jednim narodom u BiH.
Podsjećajući da je odluka o ovom referendumu donesena bez učešća opozicije, Dodik je ponovio poziv opozicionim strankama u Republici Srpskoj da u Narodnoj skupštini ojačaju ovu odluku, da bi referendum bio održan.
On je istakao da cjelovitost BiH zavisi od poštovanja Ustava zemlje, te napomenuo da su Ustav kršili stranci, prvenstveno visoki predstavnici i SDA, koja je pravila platformu za rušenje Dejtonskog sporazuma.
“Odredbe Dejtonskog sporazuma su primjenjivane i primjenjuju se i danas uz različit pristup i pokušaj degradiranja”, rekao je Dodik i podsjetio da je Dejtonski sporazum uspostavio novi politički sistem i novu organizaciju BiH, sastavljenu od dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
Priče o tome ima li ili ne originalnog dokumenta, prema njegovim riječima, bile su u funkciji onih koji su urušavali Dejtonski sporazum, a to su masovno činili visoki predstavnici i druge različite ličnosti.
“U svakom slučaju, ako postoje originali, ako su pronađeni, oni su dobrodošli jer javnost u BiH traži smirenje po tom pitanju i da se na to stavi tačka”, zaključio je predsjednik Srpske.
REPUBLIKA SRPSKA – ZA VOJNU NEUTRALNOST I EVROPSKI PUT
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Republika Srpska podržava evropski put BiH, ali nije za ulazak u NATO, koji je uvijek na strani muslimana, te napomenuo da članstvo u Alijansi nije preduslov za evropske integracije.
Dodik je izrazio žaljenje što je došlo do zastoja na evropskom putu BiH, ističući da je razlog za to kolaps na zajedničkom nivou odlučivanja.
“Zastoj je na tom nivou. /Denis/ Zvizdić se pokazuje kao propali i neuspješni predsjedavajući Savjeta ministara BiH koji nema većinu za odluke koje se tiču evropskih integracija. To je suština problema u BiH što se tiče evropskog puta, a ne naša odluka o vojnoj neutralnosti”, rekao je Dodik sinoć za Federalnu televiziju.
Dodik ističe da NATO nije dobronamjeran prema Republici Srpskoj, da je od početka rata bio na strani muslimana, a istovremeno u funkciji razgradnje dejtonske BiH koja bi, prema njihovom stavu, trebalo da bude napravljena kao unitarna zemlja.
“Nikada nismo osjetili drugačije ponašanje NATO-a. Uvjeren sam u to da NATO, što se nas tiče u Republici Srpskoj, nije dobronamjeran, počevši od samog bombardovanja, pa do drugih nekih situacija”, naglašava predsjednik Srpske.
Dodik je istakao da Rezolucija o vojnoj neutralnosti koju je usvojila Narodna skupština Republike Srpske izražava volju naroda.
“Odluku o vojnoj neutralnosti nisam donio ja, nego Narodna skupština. Narodna skupština nije Milorad Dodik, bez obzira što se to nekad pokušava tako da prikaže”, dodao je Dodik.
Predsjednik Republike Srpske je napomenuo da je za razliku od nekih koji pokušavaju da manipulišu procesima i svakom odlukom, NATO bio korektan u vezi odluke Narodne skupštine Srpske o vojnoj neutralnosti kada je rekao da to poštuje.
Prema njegovim riječima, namjera Rezolucije o neutralnosti nije da bude nametnuta na nivou BiH, ali je obavezna kao odluka Narodne skupštine za sve predstavnike koji dolaze iz Republike Srpske i predstavljaju Srpsku.
“Mi treba da prekinemo bilo kakve korake i razgovore u vezi sa NATO-om i Republika Srpska da ospori bilo kakve procedure vezane za vojne lokacije. Smatram da ta imovina treba da ostane imovina Srpske”, poručio je Dodik.
Dodik je podsjetio da je Narodna skupština 2005. godine donijela dokument u kojem je primarno tražila demilitarizaciju BiH, da je to tada bio i stav SNSD-a, koji u to vrijeme nije bio na vlasti u Republici Srpskoj, ni u BiH.
“U međuvremenu je izmišljena priča o vojnoj imovini i vojnim lokacijama čiji je primarni stav bio onaj koji je NATO strukturama nametnula SDA. To je prelilo čašu nezadovoljstva NATO-om, koji nas je ranije bombardovao i želi da napravi granicu na Drini”, dodao je Dodik.
Dodik smatra da vojsku treba ukinuti jer bi Srpska u tom slučaju imala godišnje 120 miliona KM za druge svrhe, a Federacija BiH 200 miliona KM.
On smatra da ta vojska ničemu ne služi, osim da bude popuna NATO-u negdje u svijetu i da se pokazuje da nešto u BiH uspješno funkcioniše, što nije slučaj, zbog čega je za BiH najbolje da bude demilitarizovana.
“Godišnji budžet je 350 miliona KM, što znači da iz Republike Srpske ide 100 miliona godišnje, što je za 10 godina milijardu KM, a za to smo mogli da napravimo 10 kliničkih centara”, zaključio je Dodik.
(SRNA)