Mjesec je borbe protiv alkoholizma I drugih zavisnosti. Alkoholizam je ozbiljan društveni I zdravstveni problem. Važno je podići svijest o ovoj bolesti, njenim posljedicama, ali I o mogućnostima liječenja I podrške. U dobojskom Centru za zaštitu mentalnog zdravlja, koji radi u sklopu Doma zdravlja Doboj trenutno imaju 13 osoba na odvikavanju od alkohola.
Srednjoškolski dani su period kada mladi najčešće posežu za čašicom više. Upravo je u tom periodu svoj prvi susret sa lakoholom imao i Spasoje Mišić, koji se u Centru za zaštitu mentalnog zdravlja Doboj liječi od 2021. Narušeno zdravlje I porodični odnosi samo si dio posljedica konzumiranja alkohola. Od kad alkohol ne pije život mu se drastično promijenio.
“Život je ljepši, drugačije se gleda na život. Zdraviji sam, drugačije me ljudi gledaju, i u društvu i u preduzeću i svagdje tako” istakao je Spasoje.
U početku pacijenti pružaju otpor. Ne dolaze samovoljno na liječenje. Najčešći razlozi zbog kojih započinju sa liječenjem je uslovaljanje porodice ili obavezna mjera liječenja. Teško priznaju da imaju problem sa alkoholom. Krivca pronalaze u društvu, porodici, poslu, ali ne I u sebi. Zato je važna grupna terapija.
“Jer mi u toj grupi imamo osobe koje su tek došle na liječenje. A imamo i osobe koje su, već godinu dana, u tom procesu liječenja.U početkusu veliki otpori ali ih grupa, vrlo dobro, s tim suoči. Zato što neki članovi grupe kažu “takav sam i ja bio u početku, vidjećeš poslije nije to tako” kaže Nikolina Lazić Dobrojević, psiholog.
Porodični ljekar igra ključnu ulogu u prepoznavanju I liječenju alkoholizma. Kao prvi kontakt u zdravstvenom sistemu, porodični doktori su često u poziciji da primijete rane znakove problema sa alkoholom.
Svakog četvrtka Centar za zaštitu mentalnog zdravlja Doboj održava intezivne grupne terapije uz prisustvo psihologa, psihijatra, socijalnog radnika I pedagoga. Trenutno je 13 pacijenata na liječenju od alkoholizma. Najmlađi pacijent ima 24 godine.
TV K3