“Posljedice primjene antibiotika i antimikrobna rezistencija” – naziv je edukativnog predavanja za ljekare koga su u Doboju organizovali zdratsvene ustanove izu ove lokalne zajednice – Bolnica “Sveti apostol Luka” I Dom zdravlja. Predavanje je organizovano u saradnji sa Medicinskim fakultetima iz Banjaluke I Foče.
Prekomjerna upotreba antibiotika trenutno je jedan od gorućih problema u medicini. Ovaj problem pojavio se za vrijeme pandemije virusa korona kada došlo je do znatnog povećanja upotrebe antibiotika u liječenju pacijenata. Podaci pokazuju da je upotreba antibiotika u bolničkim I vanbolničkim liječenjima povećana je 20 do 40 odsto. Antibioticima se ne liječe virusne infekcije, ali su ljekari bili primorani da ih propisuju pacijentima kod kojih su virusne pneumonije pratile bakterijske.
Neracionalna upotreba antibiotika za posljedicu ima brojne neželjene reakcije, od upala digestivnog trakta, do brojnih infekcija. Ljekari kažu da najveći problem predstavlja razvoj rezistencije na lijekove.
Antiboticima se ne može sniziti temperature ili eliminisati bol. Ljekaru ukazuju da se njima liječe isključivo bakterijske infekcije, a ne virusne.
Iako su se nadali otkriću novih antibiotika do njih nije došlo, kažu stručnjaci I upozoravaju da je važno smanjiti upotrebu postojećih kako se ne bismo doveli u situaciju da nemamo čim liječiti banalne infekcije.
Svaki tim porodične medicine u dobojskom Domu zdravlja raspolaže sa određenim iznosom sredstava namijenjenih za lijekove. Budžet je propisan od strane Fonda u skladu sa parametrima, a potrošnja se prati na mjesečnom, ali i godišnjem nivou.
Zakonom je propisano da se natibiotici ne smiju izdavati bez ljekarskog recepta. Međutim, u praksi je to drugačije. Ljekari poručuju da je na organima inspekcije da istraže da li farmakolozi daju građanima antibiotike bez odgovarajućeg ljekarskog recepta.
TVK3