“Bezbjednost djece u digitalnom svijetu” naziv je predavanja održanog u Srednjoškolskom centru za učenike prvih razreda.
Ovo predavanje je još jedna u nizu preventivnih aktivnosti MUP-a Srpske sa ciljem ukazivanja na opasnosti koje vrebaju na internetu.
U današnje vrijeme savremenih tenologija sve češća je pojava sajber nasilja na društvenim mrežama.
Srednjoškolci najčešće koriste instagram, tik tok ili fejsbuk. Kažu da objave često prate ružni komentari.
Marija Juškić kaže da ti komentari na nju ne utiče, ali da poznaje mnogo svojih vršnjaka koje pogađaju negativni komentari na društvenim mrežama.
“Mene iskreno ne pogađaju, zato što shvatam da su ljudi odrasli u takvom okruženju da ispoljavaju ono u šta oni vjeruju, ono u šta su oni odrasli i na njih tako utiče svijet da oni tako odggovaraju na moj content, na ono što ja objavljujem”, kaže Marija.
Bilo je situacija gdje su srednjoškolci zbog negativnih komentara tražili pomoć školskog pedagoga. Prije nekoliko dana učenik se požalio na jedan profil na instagramu, koji ismijava sve učenike SŠC.
Teško je, smatraju pedagozi, stati u kraj sajber nasilju.
Umjesto u pozitivne, internet se nažalost najčešće koristi u negativne svrhe.
Tinejdžerima je kažu mnogo stalo do mišljenja vršnjaka, zbog čega ih i pogađaju negativni komentari.
“To je naročito osjetljiv period i nismo svi isto osjetljivi. Na mene neće djelovati ni 101. uvreda, a na nekog će i prva, tako da su reakcije učenika nepredvidive”, kaže pedagog Miroslava Jerinić- Đukić.
Iz policije otkrivaju sa kojim slučajevima su se najčešće suočavali.
“Najčešće što vršnjaci njihovih godina rade jeste da kreiraju lažne profile na društvenim mrežama, smatrajući da na taj način imaju anonimnost na internetu i onda šalju lažne poruke, objavljuju fotografije, prepiske, fotografišu tajno svoje vršnjake i objavljuju na društvenim mrežama”, kaže Ozrenko Đurić , inspektor Sektora kriminalističke policije PU Doboj.
Ovo edukativno predavanje održano je za oko 300 učenika prvih razreda četiri dobojske srednje škole.
“Za đake prvih razreda, iz razloga što smatramo da je to nekako najranjivija kategorija, jer smatram lično da, kao roditelj i kao prosvjetni radnik, da trebamo ići što ranije, čak id a se spustimo na nivo osnovnih škola, završnih razreda osnovnih škola. Naravno da ima takvih situacija u školama i pokušavamo da zajedno, uz sve naše partnere, u ovom slučaju Ministarstvo unutrašnjih poslova, da saniramo id a preventivno djelujemo”, poručila je Tijana Vasiljević Stokić , direktor Ekonomske škole Doboj.
Prevencija i edukacija – ovo su najbolji načini kako zaštititi djecu od svih negativnosti koje vrebaju na internetu. Vrlo važna je uloga roditelja.
Ukoliko djeca trpe sajber nasilje prvo kome treba da se obrate za pomoć upravo su roditelji.
(TV K3)