Predsjednik Udruženja antifašista i boraca SUBNOR-a Doboja Dalibor Đurić rekao je novinarima da Dan borca treba da bude opomena mladim naraštajima da se ne zaboravi prošlost u svjetlu revizionizma istorijskih dešavanja.
Da bi mladima bile približene istorijske činjenice o Doboju tokom Drugog svjetskog rata, Đurić je naveo da će podmlađeni članovi ovog udruženja raditi na održavanju spomenika iz tog perioda, kao i organizovanju istorijskog časa.
Na području Doboja u organizaciji lokalnog Udruženja antifašista i boraca SUBNOR-a obilježavanje Dana borca, kada je 1941. godine podignut oružani ustanak naroda Јugoslavije protiv fašizma, biće nastavljeno polaganjem vijenaca na Partizanskom groblju u naselju Rudanka, a završeno polaganjem vijenaca i cvijeća na Partizanskom groblju u naselju Ritešić.
Doboj je zbog geostrateškog značaja tokom Drugog svjetskog rata bio uporište njemačkih, legionarskih, te ustaško-domobranskih snaga sa represivnim sistemom, naročito dirigovanim od rimokatoličkog sveštenika Dragutina Kambera – kotarskog povjerenika, protiv kojih se narod dobojskog kraja borio sve do oslobođenja, 17. aprila 1945. godine.
U kripti spomen-kosturnice nalaze se i posmrtni ostaci 111 ustanika, od kojih je 110 Srba, koje je ustaški prijeki sud u Doboju 1941. godine osudio na smrt i strijeljao.
U NOR-u i partizanskim odredima u Drugom svjetskom ratu sa dobojskog područja učestvovalo je 4.250 boraca, od kojih je 650 poginulo u borbama, a u jasenovački i u druge ustaško-fašističke koncentracione logore odvedeno je i ubijeno 660 boraca i civila – najviše starijih lica, žena i djece.
Izvor: Srna