Sistematski pregledi budućih prvačića pred polazak u školu obavljeni u dobojskom Domu zdravlja pokazuju da sve više djece ima problem sa govorom. Rezultati su alarmantni. Od oko 300 pregledane djece njih više od 65 odsto ima potrebu za direktno uključenje u logopedski tretman.
Lana Radonjić spremna je za školu. Rekla je njena mama Milena. Njena kćerka nije imala problema sa izgovorom glasova za razliku od starije koja je imala problem sa izgovorm slova “ L “. I to je priča ispravljeno do polaska u školu. Kao razlog što možda danas ima sve više djece koja trebaju pomoć logopeda navodi upotrebu savremenih tehnologija.
Da je bitno da roditelj dijete na vrijeme dovede na pregled slažu se I logopedi. Sa pet I po godina dijete bi trebalo da zna da izgovora sve glasova maternjeg jezika. Međutim, rezultati sistematskih pregleda obavljenih u dobojskom Domu zdravlja su pokazali drugačije. Od 268 pregledane djece njih 65.3 odsto ima potrebu za direktno uključenje u logopedski tretman.
Ono što je zabrinjavajuće da je tokom pregleda kod djece uočen I nedostatak pažnje. Djeca ne žele da sjede na stolici duže od nekoliko minuta, zapitkuju roditelja kada će kući I slično. Između ostalog pažnja im nije usmjerena na osobu koja im postavlja pitanja I ne postoji direktan kontakt pogledom.
Od 130 učenika u dobojskoj OŠ “Vuk Kardžić” testirali su 80. Njih dvadeset ima određene smetnje u izgovoru pojedinih glasova, što se može odraziti na čitanje I pisanje.
Odstupanja u govoru za sobom povlače probleme kako u intelektualnom, tako I u emocionalnom razvoju.
Do polaska u školu djeca imaju nešto više od četiri mjeseca. Kroz intezivan logopedski tretman do tada ne mogu se iskorigovati svi glasovi. Samo za ispravljanje izgovora slova “ L “ potrebno 35 logopedskih tretmana. U dobojskom Domu zdravlja rade dva logopeda.
Izvor: TV K3