U Tehničko – laboratorijskom centru Saobraćajnog fakulteta u Doboju demonstrirana je dekarbonizacija motora na automobilima koja, prema riječima stručnjaka donosi određene benefite. Svoja iskustva profesorima i studentima ovog fakulteta prenijeli su stručnjaci iz Hrvatske.
Na području Doboja više od 61 odsto vozila je sa EURO 3 i EURO 4 motorima, koji su najveći zagađivači vazduha.
Na godišnjem nivou iz dizelskih motora emituje se oko 41 hiljada tona ugljen dioksida, iz benzinskih blizu devet hiljata tona,a iz gasa 1500 tona.
Ovo doprinosi činjenici da je Doboj svrstan među tri najzagađenije lokalne zajednice u Srpskoj. Smanjenju zagađenja vazduha ,tvrde stručnjaci iz Hrvatske, doprinosi dekarbonizacija motora vozila.
Osim zaštite životne sredine poručuju mnogo je benefita koje donosi ovaj proces.
Proces dekarbonizacije traje od sat do sat i po. Riječ je o neinvazivnoj metodi koja ne oštećuje motor. Preporučuje se da se radi na svakiih šest mjeseci ili barem jednom godišnje.
Dekarbonizacija, odnosno čišćenje motora preporučuje se kamionima, vozilima hitne pomoći, autobusima i taksi službama. Svoje vozilo je dekarbonizovao Milan Lukić. Vozilo kojim se služi je kaže u dobrom stanju s obzirom da je taksista. Čuo je od prijatelja da dekarbonizacija donosi pozitivne efekte, a prije svega manju potrošnju goriva.
Demonstracija procesa dekarbonizacije izvršena je u Tehničko – laboratorijskom centru dobojskog Saobraćajnog fakulteta. Razmišljaju o iznajmljivanju uređaja, kako bi i ovu vrstu usluga ponudili u ovom Centru.
Proces dekarbonizacije motora jednog putničkog vozila u Hrvatskoj košta 55 ,a u Srbiji 40 eura.
Izvor: TV K3