DNS traži od Dodika da zaustavi prenos nadležnosti

March 2, 2021, 11:38 am

Demokratski narodni savez poziva lidera SNSD Milorada Dodika da zatraži od delegata SNSD u Domu naroda PS BiH da isprave Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima na način da se uvaže ustavne nadležnosti entiteta i zaustavi prenos nadležnosti koji su na prijedlog Kluba SDA podržali poslanici SNSD i Srpskog kluba.

Demokratski narodni savez već dugo poziva na hitne izmjene Zakona o lijekovima kako bi entiteti i nadležne institucije direktno mogle da razgovaraju sa proizvođačima, što je osnovni preduslov da se vakcine mogu kupiti od većeg broja proizvođača, a i cijene bi bile višestruko niže. No, hitnost ne smije biti opravdanje da se ispod žita prave kompromisi suprotni Ustavu Republike Srpske i Ustavu BiH, i bez saglasnosti Narodne skupštine Republike Srpske. Naše čuđenje je tim veće što poslanici tzv. „srpske reprezentacije“ nisu podržali amandman i stav ministra zdravlja Republike Srpske Alena Šeranića nego su glasali za prijedlog Adila Osmanovića – naveli su u DNS.

Pozvali su predsjednika SNSD Milorada Dodika da svojim autoritetom od delegata SNSD zatraži da uvaže mišljenje Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i rješenje koje je predložio ministar Šeranić, a koje poštuje ustavne nadležnosti i omogućava direktnu nabavku vakcina od proizvođača.

FOTO: PS BIH

Za danas je zakazana hitna sjednica Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine, na kojoj će poslanici razmatrati dopune dva ključna Zakona za bržu nabavku vakcina – Zakon o javnim nabavkama i Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima.

Poslanici Predstavničkog doma PS BiH jednoglasno su usvojili krajem prošlog mjeseca Prijedlog zakona o dopuni Zakona o javnim nabavkama, kao i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima, oba po hitnom postupku.

U čemu je razlika između onoga što je predložila Vlada Republike Srpske, odnosno ministar Šeranić u odnosu na tekst izmjena zakona koji je predložio Klub SDA?

Vlada RS predložila je da novi član Zakona o lijekovima glasi:

„Za vrijeme trajanja stanja prirodne ili druge nesreće, vanredne situacije ili vanrednog stanja, ako postoji opasnost brzog i nekontrolisanog širenja zaraznog oboljenja, ili je to potrebno zbog zaštite javnog zdravlja stanovništva u BiH, javni organ ili ustanova po ovlaštenju Savjeta ministara BiH, uz prethodnu saglasnost nadležne vlade entiteta, kantona ili Brčko distrikta BiH, može nabavljati sredstva za prevenciju i liječenje zaraznih bolesti kroz diretne ugovore sa proivođačima lijekova i medicinskih sredstava, a koji će se prometovati u skladu sa ovim Zakonom“.

S druge strane, u Predstavničkom domu BiH usvojena izmjena Zakona glasi:

„Za vrijeme trajanja stanja prirodne ili druge nesreće, ili vanrednog stanja, ako postoji opasnost brzog i nekontrolisanog širenja zaraznog oboljenja ili je to potrebno zbog zaštite javnog zdravlja stanovništva u BiH, Savjet ministara BiH, vlade entiteta, kantona i Brčko distrikta BiH, ili drugi javni organ u BiH po ovlaštenju Savjeta ministara BiH, uz saglasnost Agencije, može nabavljati sredstva za imunizaciju i liječenje zaraznih blesti kroz direktne ugovore odnose s prizvođačima lijekova, te ih uvoziti u BiH putem i kroz saradnju sa pravnim licima koja su od Agencije pribavila dozvolu za promet lijekova, a ispunjavaju zakonske i podzakonske uslove za promet, skladištenje i distribuciju lijekova, odnosno sredstava za imunizaciju“.

Dakle, čini se da je u konačnom tekstu nestao dio koji govori o „prethodnoj saglasnosti“ Vlade Republike Srpske.

Međutim, Šefica Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu BiH Snježana Novaković Bursać tvrdi da nije tako i da se suštinski nije odstupilo od prijedloga koji je stigao iz Vlade Republike Srpske.

Izvor: srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *