Ministar energetike i rudarstva Petar Đokić učestvovao je danas u Banjaluci na prvom panelu Banjaluka energetskog foruma, koji se bavio strategijom razvoja energetike i izazovima sa kojima se Republika Srpska susreće na putu praćenja aktuelnih trendova u toj oblasti.
Ministar Đokić je tom prilikom rekao da je Republika Srpska posvećena energetskoj tranziciji, koja se dešava već duži vremenski period. Istakao je da se posljednjih par godina u svijetu dešavaju burne promjene u sektoru energetike, kao i da je svakoj državi važno da osigura energetsku bezbjednost i stabilnost za privredu i stanovništvo.
Prema njegovim riječima, ključni cilj naše strategije energetike je osiguranje potpune energetske bezbjednosti i nezavisnosti i maksimalne efikasnosti u pogledu proizvodnje i prenosa električne energije.
„Naša strategija energetike otvara mogućnost novih investicija i taj smo proces uveliko počeli. To nas je dovelo u poziciju da, u poređenju sa državama regiona, budemo lider u ovom dijelu Evrope u pogledu razvoja novih energetskih kapaciteta“, rekao je ministar Đokić dodavši da će većina planiranih i započetih projekata sigurno biti završena u predviđenim rokovima.
„To će osigurati dovoljno energije za domaći konzum, a ostvarivaćemo i određene tržišne viškove, koji će nam obezbjediti dodatne prihode i dati mogućnost da iskoristimo prirodne pogodnosti, kao i tehničko-tehnološke resurse koje imamo. Prije svega, tu mislim na našu Elektroprivredu“, naglasio je ministar Đokić.
Kako je rekao, svjedoci smo vrlo brzih promjena u sektoru energije, naročito imajući u vidu tržište električne energije.
„Svakako da Strategija koja je donesena prije pet godina nije mogla da predvidi i obuhvati sve što se u međuvremenu dogodilo, kao što ne može da se očekuje da ista zadovolji u pogledu narednog perioda. U ovakvim okolnostima pet godina u dinamičnom sektoru, kao što je sektor proizvodnje i trgovine električnom energijom, je ipak dugačak period. Zelena agenda za zapadni Balkan, ubrzani zahtjevi za dekarbonizaciju, sukob u Ukrajini i energetska kriza, sve se to desilo u međuvremenu“, rekao je ministar.
Podsjetio je da je u toku izrada Energetskog i klimatskog plana Republike Srpske i BiH, koji će aktuelizirati sve promjene.
„Plan za energiju i klimu odnosi se na strategiju zemlje za ostvarivanje ciljeva u vezi s klimom i energijom postavljenim od strane Evropske unije. Plan opisuje napore zemlje u smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, povećanju udjela obnovljivih izvora energije i poboljšanju energetske efikasnosti, čemu smo maksimalno posvećeni. Potpuno sam uvjeren da će Republika Srpska odgovoriti svim tekućim i dolazećim izazovima na adekvatan način“, naglasio je ministar u svom obraćanju prisutnima.
Govoreći o cijeni električne energije, ministar Đokić je istakao da je cijena struje za privredu i domaćinstva u Republici Srpskoj ostaje najniža u regionu i da je tako bilo i u toku energetske krize izazvane ratom u Ukrajini, u kojoj su privreda i stanovništvo Republike Srpske bili izuzeti od velikih poskupljenja.
Rekao je da će Vlada, kao i do sada, svojim aktivnostima u okviru onoga što je dozvoljeno, bez uticaja na slobodu trgovine i slobodno tržište energije, doprinositi razvoju privrede kroz određene mjere, prije svega razvojnog karaktera, koje će obezbjediti dovoljne količine energije i podstaći tržišnu konkurenciju u ovoj oblasti.
„U svemu tome je najbitnije očuvati stabilnost i nezavisnost elektroenergetskog sistema i naše proizvođače, koji su stub razvoja naše Republike. To, prije svega, podrazumijeva, očuvanje uslova za stabilno poslovanje naše Elektroprivrede kao najvećeg garanta sigurnosti u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom“, zaključio je ministar Đokić.
Konferenciju je organizovala Unija poslodavaca Republike Srpske u saradnji sa Ministarstvom privrede i preduzetništva.