Ova kuća će 17. marta dočekati Britanca Demijena Hersta, kako ga mnogi nazivaju, najpoznatijeg, najkontroverznijeg i najbogatijeg umjetnika našeg vremena.
Za pomenuti datum najavljeno je i otvaranje izložbe “Nova religija”, a tim MSU RS, ovih dana vrijedno radi na postavci, s obzirom na to da je Herstova kolekcija već stigla u Banjaluku.
“Prilika da se u našoj instituciji predstavi umjetnost Demijena Hersta, koja u svojoj komunikacijskoj genezi ruši granice između različitih jezika i kultura, stvarajući univerzalnu simboličku vrijednost unutar savremene umjetnosti, posebna je privilegija kako za stručni tim Muzeja, tako i za našu publiku, koja će se prvi put upoznati sa djelima, slobodno rečeno, najkontroverznijeg i najintrigantnijeg umjetnika današnjice”, rekla nam Vujkovićeva. Institucija na čijem je ona čelu jedini je izlagački prostor u BiH koji je, zadovoljivši visoke kriterijume i profesionalne standarde postavke, dobila ekskluzivnost predstavljanja ove značajne izložbe na našem prostoru.
Projekat se realizuje u saradnji sa “British Councilom” i galerijom “Paul Stolper” iz Londona, čime se obilježava dvadeset godina djelovanja “British Councila” u BiH i slavi jačanje saradnje između Velike Britanije i Bosne i Hercegovine u oblasti kulture i umjetnosti. Izložbu je podržalo Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske i grad Banjaluka. Istorijat izložbe Izložba “Nova religija” je nastala kao rezultat saradnje Demijena Hersta i galerije “Paul Stolper” 2005. godine.
Najprije je predstavljena u Londonu u galeriji “Paul Stolper”, zatim u “All Hallows” crkvi i “Victoria & Albert” muzeju. Nakon Londona, izložba je prikazana u prestižnim muzejima u Veneciji, Moskvi, Atini, Solunu, Oslu i Gdanjsku. U Banjaluku je stigla iz Poljske, gdje je nakon višemjesečne postavke izazvala veliku pažnju publike.
Otvaranjem izložbe u MSU RS u Banjaluci započinje njeno prvo predstavljanje u široj regiji.
O izložbi Herst ovom postavkom želi da podstakne na razmišljanje o četiri važne stvari u životu: religiji, ljubavi, umjetnosti i nauci, koje su, prema njegovom mišljenju, samo instrumenti koji nam pomažu da pronađemo svoj životni put.
Koristeći se ovim univerzalnim temama, Herst u svojoj “Novoj religiji” suprotstavlja nauku i religiju, stavljajući ih u specifičan dijalog, onako kako ih obično ljudi percipiraju, sa jedne strane osjećajan, prisan i topao, u duhu religijskih i metafizičkih konotacija, dok je sa druge strane istovremeno analitički hladan i odbojan, pod uticajem atmosfere i osjećanja vezanih za medicinske profesije.
(Nezavisne novine)