Dječak preminuo od virusa Zapadnog Nila?

September 22, 2014, 6:33 pm

Dječak je 7. avgusta primljen na Odjeljenje intenzivne njege Klinike za dječje bolesti zbog povišene temperature, povraćanja, poremećenog stanja svijesti i ponašanja.

Serološkim pretragama, koje su rađene u Univerzitetskoj bolnici Klinički centar Banjaluka, juče su saopštili da nije sa sigurnošću potvrđeno da se radi o virusu Zapadnog Nila, nego o virusnom porijeklu bolesti.

“Stanje pacijenta nije dozvoljavalo bilo kakve dalje virusološke pretrage, a i zbog epidemiološki malog rizika nisu bile ni opravdane. U Univerzitetskoj bolnici Klinički centar Banjaluka nije bilo prijavljenih sličnih slučajeva”, stoji u saopštenju iz ove zdravstvene ustanove.

Prema riječima Stojislava Konjevića, načelnika Klinike za dječje bolesti, odmah po prijemu pacijentu je urađena inicijalna obrada.

Ljekari su od početka sumnjali na virusni encefalitis, te je po prijemu, kako kažu, uzeta serologija na viruse, međutim, kliničko stanje šestogodišnjaka se pogoršalo pa je stavljen na respirator, a sprovedene su i mjere reanimacije, ali dječaku nije bilo spasa.

“Na urađenom CT-u je nađen izražen difuzni edem mozga. Pacijentu je uključena sva neophodna terapija, međutim u daljem toku liječenja dolazi do produbljivanja kome i pogoršanja zdravstvenog stanja. Na urađenom kontrolnom CT-u, kao i nuklearnoj magnetnoj rezonanci, pokazalo se pogoršanje edema mozga, kao i znaci moždane smrti”, kažu iz Kliničkog centra.

Iz ove ustanove navode takođe da je šestogodišnjak danima bio nepromijenjenog zdravstvenog stanja, priključen na aparate za disanje uz neophodnu terapiju, da bi u noći između nedjelje i ponedjeljka preminuo.

Iz Kliničkog centra napominju i to da je dječak prethodno boravio na moru, gdje je najvjerovatnije zaražen virusom Zapadnog Nila. Naglašavaju kako nema mjesta panici.

“Riječ je o sporadičnom slučaju i ne postoji opasnost od epidemije jer bolest nije specifična za naše područje. Zapadni Nil je virus čiji je vektor komarac, a prevencija se sastoji od zaštite od uboda komaraca, koji su prenosioci bolesti”, poručili su iz KC-a.

Brojka od 15 pacijenata kod kojih se od početka godine sumnja da su zaraženi ovim virusom sigurno da treba da pozove na oprez.

“Ova brojka je aktivna od prvih poplava. Mi, kao ni region, nemamo mogućnosti da radimo zvanični potvrdni test na ovaj virus pa se može izraziti samo sumnja”, kazala nam je Milka Mrđa, portparol Instituta za javno zdravstvo RS.(Nezavisne novine)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *