Nova istraživanuja i ankete pokazala su kako djeca sve ranije počinju brinuti zbog svog izgleda.
Profesionalci koji se brinu o djeci, čak 71 posto njih, kazalo je kako djeca postaju svjesna i zabrinuta zbog svog tijela već sa tri godine.
Istraživanje je provela Profesionalna asocijacija za brigu o djeci u ranom uzrastu (PACEY) koje je pokazalo kako djeca i prije polaska u školu ili vrtić počinju graditi negativnu sliku o svom fizičkom izgledu.
Odgajivači su kazali kako primjećuju znakove nezadovoljstva u vezi svojih tijela i izgleda kod djece uzrasta od tri do pet godina, piše Independent.
Organizacija za brigu o djeci upozorava kako ovaj problem počinje prerano, a broj djece nezadovoljne svojim izgledom udvostruči se do uzrasta od šest godina.
Ljudi koji rade s predškolskom djecom rekli su kako djeca sve više smatraju za sebe kako su debela ili ružna te ne shvataju odakle tolika samosvjesnost i samokritičnost kada je fizički izgled u pitanju, naročito u toj dobi.
Savjetnik organizacije za brigu o djeci Jacqueline Harding kazala je kako je potrebno još mnogo istraživanja u vezi s ovim problemom, ali ipak smatra kako su televizija i fotografije u novinama najodgovorniji krivac.
“Djeca do četiri godine već razmišljaju o tome kako bi njihova tijela trebala izgledati, te već imaju razrađene strategije kako izgubiti višak kilograma. Rana iskustva su najvažnija kada je u pitanju njihov razvoj te moramo obratiti pažnju na to kako djeci, čak i ako to bilo nenamjerno, namećemo negativno razmišljanje o fizičkom izgledu”, rekla je Harding.
Stručnjaci upozoravaju roditelje da paze kakve komentare daju na svoj ili tuđi izgled u društvu svoje djece. Roditelji nerijetko imaju najveći utjecaj na djecu te im ne bi trebali pričati o tome kako su nezadovoljni svojim izgledom.
“Djetinjstvo je vrijeme kada djeca jednostavno upijaju sve što vide i čuju. Djeca na osnovu podataka i iskustava u ranom dobu formiraju svoju buduću ličnost. Od iznimne je važnosti za roditelje da ne stavljaju pritisak na djecu o tome kako bi trebali izgledati, već da postavljaju pozitivan primjer i grade kod djece samopoštovanje”, rekao je Nick Harrop iz organizacije za mentalno zdravlje djece.
(klix.ba)