Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske Vlado Đajić rekao je da je Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane jedna od najznačajnijih u UKC-u, jer jedina u BiH zbrinjava najteže nehirurške pacijente.
Đajić je rekao da se ova medicinska ustanova izdvaja i po savremeno opremljenom prostoru, najmodernijoj opremi, te izuzetno stručnom kadru.
“Puno smo uložili u opremu i prostor, a posebno u edukaciju kadra. U planu nam je da i sljedeće godine nabavimo najsavremenije aparate, a radićemo i na edukaciji kadra”, istakao je Đajić na konferenciji za novinare povodom decenije rada Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane UKC-a.
Đajić je, komentarišući navode pojedinih medija da su ovu ustanovu napustili jedini dječiji kardiolog i specijalista dječije neurologije, rekao da se nepotrebna prašina digla oko odlaska ovog kardiologa, jer u svim bolnicama u regionu, pa i u Njemačkoj ljekari odlaze u bolje centre za većim platama.
“Nemamo problem sa tim, jer imamo doktorku u UKC-u koja će za nekoliko mjeseci položiti specijalistički ispit, prošla je sve edukacije i radi sve dijagnostičke metode, ali smo za svaki slučaj dogovorili saradnju sa ljekarima iz Beograda da dolaze svake sedmice. Primamo i dva ljekara za dječiju kardiologiju, tako da nijedan pacijent nije oštećen i neometano se radi na Klinici za dječije bolesti”, pojasnio je Đajić.
Đajić je, govoreći o dječijem neurologu, naveo da UKC ima supspecijalistu dječijeg neurologa, kao i doktorku koja će za nekoliko mjeseci položiti supspecijalistički ispit.
On je poručio da ličnim uspjehom smatra što za godinu i po, od kada je na čelu UKC-a, nijedan ljekar nije otišao u Njemačku i što je uspio zadržati kadar.
Načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane Peđa Kovačević rekao je da je ova klinika za kratko vrijeme uspjela napraviti ozbiljan iskorak.
“Zahvaljujući Vladi Srpske i rukovodstvu UKC-a dobili smo prostor i opremu koja pruža našim pacijentima uslugu na svjetskom nivou”, istakao je Kovačević.
Prema njegovim riječima, u planu je nastavljanje ulaganja u kadar.
“U deset godina rada ljekari su nam postali specijalisti, a danas dobijamo i petog supspecijalistu intenzivne medicine što nas čini prepoznatljivim u regionu”, smatra Kovačević.
On je istakao da Klinika intenzivne medicine jedina posjeduje aparat – takozvana vještačka pluća, te izvodi proceduru veno-venske ekstrakorporalne membranske oksigenacije.
“Klinika posjeduje prestižni sertifikat ISO 9001:2015 što u praksi znači da su sve medicinske procedure koje se izvode standardizovane i ujednačene sa istim ili sličnim u drugim razvijenim zemljama i sve su prema međunarodno priznatim normama koje se odnose na opseg liječenja kritično oboljelih pacijenata”, naveo je Kovačević.
U okviru djelovanja ove klinike uspješno se realizuje projekat telemedicine i teleedukacije svjetski poznate Klinike “Mejo”.
(Srna)