Direktor britanske službe MI5: Talibanski uspjeh moralno ohrabrio teroriste

September 10, 2021, 7:29 pm

Pad Avganistana u ruke talibana vjerovatno je “ohrabrio” teroriste koji se nalaze u Velikoj Britaniji, upozorio je generalni direktor MI5, britanske kontraobavještajne i bezbjednosne agencije.

Ocjenjujući da je povratak talibana na vlast u Avganistanu djelovao “inspirušuće” za teroriste, Ken Mekalum je za BBC rekao da Velika Britanija mora da bude vrlo oprezna.

Sa aerodroma u Kabulu u četvrtak je organizovan prvi let avionom otkako su talibani preuzeli vlast, a u letjelici je bilo desetine stranih državljana koji su otputovali u Katar.

Za petak je planiran novi let.

Poslije odluke o privremenoj vladi, talibani uspostavljaju i način vladavine, ali ima i onih koji se protive povratku na staro, odnosno brutalnom upravljanju, posebno prema ženama.

Ima izvještaja da su talibani uz upotrebu sile rastjerali nekoliko protesta žena u Kabulu i drugim avganistanskim gradovima, kao i o prebijanju novinara.

Šta je rekao šef britanske službe MI5?

U posljednje četiri godine u Velikoj Britaniji je osujećen ukupno 31 teroristički napad, među kojima i šest planiranih tokom pandemije korona virusa, rekao je Mekalum.

Iako su to uglavnom bili napadi koje su planirali islamski ekstremisti, ima i “sve više” akcija koje su planirali ekstremno desničarski teroristi.

“Žao mi je što moram da kažem da je teroristička pretnja Velikoj Britaniji stvarna i trajna”, rekao je šef MI5.

Najveću prijetnju po bezbjednost, dodaje, predstavljaju manje grupe “ohrabrenih” terorista.

“Nema sumnje da će događaji u Avganistanu ohrabriti i inspirisati neke od tih ekstremista i moja služba je usredsređena upravo na takve, ali i niz drugih prijetnji”, rekao je on.

“Terorističke prijetnje ne nestaju preko noći, u smislu planiranih akcija, kampova za obuku ili infrastrukture – stvari koje je upravo Al Kaida koristila u Avganistanu u vrijeme 11. septembra”, rekao je on.

Dodao je da je teško reći da li je Velika Britanija sada sigurnija ili manje sigurna nego što je to bilo u vrijeme napada na Ameriku 11. septembra 2001. godine.

“Iako je smanjen broj terorističkih napada velikih razmjera, došlo je do porasta ‘nadahnutog terorizma'”, rekao je Mekalum.

Islamska država “uspjela je da učini nešto što Al Kaida nije”, inspirisavši mnoge ljude da pokušaju terorističke akcije manjeg obima, objasnio je on.

“Moramo da budemo oprezni kako u vezi sa porastom inspirisanog terorizma, koji je postao pravi trend u posljednjih pet do 10 godina, zajedno sa potencijalnim ponovnim rastom zavjera u stilu Al Kaide”, dodaje.

Prijetnje od terorizma su “dio naših života u ovom trenutku” i ostaće “još dugo”, rekao je Mekalum.

“Naravno da će vjerovatno biti pokušaja terorističkih napada na tlu Velike Britanije. MI5 radi koliko god može da ih zaustavi, ali na naš užas, znamo da to neće biti moguće uvijek”, istakao je.

Rekao je da i je M15 “spasio hiljade života u posljednjih 20 godina”, ali “ne može da uspije uvijek”.

Svjedočenja novinara: “Udarali su me nogama u glavu, mislio sam da će me ubiti”

Desetine žena koje su protestovale Kabulu i sjeveroistočnoj avganistanskoj provinciji Badakšan, tražeći jednaka prava sa muškarcima, tvrde da su ih talibani pretukli i vrijeđali.

Dan pošto su talibani objavili sastav privremene vlade u kojoj nema žena, učesnice protesta poručile su da neće prihvatiti vladu bez žena.

Neke žene tvrde da su ih talibani protom udarali i psovali ih i vrijeđali.

Talibani, koji nisu odgovorili na optužbe, upozorili su da su takvi protesti nezakoniti.

Pojavile su se i fotografije na kojima se vide povrede nanijete dvojici novinara koji su pratili proteste u srijedu.

Izvještava se da su bili ozbiljno pretučeni pošto su ih talibani uhapsili u Kabulu.

Fotograf Nematulah Nakdi ispričao je za agenciju Frans pres (AFP) kako su se talibani ponašali prema njemu poslije privođenja.

“Jedan od talibana stavio mi je nogu na glavu, zgnječio mi lice o beton. Udarili su me nogom u glavu. Mislio sam da će me ubiti”, priča novinar.

Nakdi je sa koleginicom iz lokalnih novina Etilat Roz, Taki Daribai, pratio protest žena ispred policijske stanice.

Talibani su zabranili proteste osim ako ih odobri Ministarstvo pravde.

Tokom protesta ispred pakistanske ambasade demonstranti su uzvikivali: “Želimo slobodu”.

Po dolasku na vlast u Avganistanu sredinom avgusta, poslije povlačenja američkih i savezničkih snaga, talibani su saopštili da su posvećeni ženskim pravima i da nisu protiv toga da se žene školuju ili da imaju posao. Ali otkako su 15. avgusta preuzeli kontrolu, zatražili su od svih žena, osim onih u sektoru javnog zdravstva, da se klone posla, sve dok se bezbjednosna situacija ne poboljša.

“Radimo na uspostavljanju inkluzivne vlade koja će predstavljati sav narod Avganistana”, obećao je lider talibana Mula Abdul Gani Baradar kada je nedavno doputovao u Kabul kako bi započeo razgovore o novoj vladi.

“Željeli bismo da živimo mirno”, obećao je portparol talibana Zabihulah Mudžahid na prvoj konferenciji za novinare u prijestonici pošto su talibani 15. avgusta preuzeli vlast.

“Ne želimo nikakve unutrašnje i spoljne neprijatelje”, rekao je on.

Sudite im prema njihovim postupcima, a ne prema riječima, postala je mantra mnogih posmatrača, stručnjaka i politčara širom svijeta.

Mnogi Avganistanci, posebno žene, vrlo su oprezne. Neke od njih su se odvažile da izađu na ulice i protestuju.

Protest žena u Kabulu: “Ne odustajem, makar me ubili”

“Želimo jednaka prava, želimo žene u vladi”, skandiralo je na desetine demonstranata dok su u srijedu marširale ulicama u Kabulu.

Sara (ime je promijenjeno) rekla je za BBC da one ne mogu da prihvate da u novoj vladi nema žena i da su zato izašle na protest.

“Protestovale smo mirno. Tada sam ugledala 4-5 vozila sa po 10 talibanskih boraca u svakom od njih, koji su nas pratili”, rekala je Jia (ime je takođe promijenjeno, druga demonstrantkinja.

Žene kažu da su ih zaustavljali, udarali bičevima i tukli palicama sa električnim šokovima.

“Dvaput su me udarili u rame. Osjećala sam bol po cijelom tijelu. Još me boli i ne mogu da pomjerim ruku”, rekla je Jia.

Jedna od njih kaže da sui h talibani vrijeđali I zlostavljali.

“Sramota me je i da ponovim šta su nam sve govorili”, dodaje. Sara kaže da su “sve bile pretučene”.

“Rekli su nam da idemo kući i poručili nam da ulica nije mjesto za žene”, rekla je Sara.

Talibanski borac joj je, kaže, izbio telefon iz ruku kada je pokušala da ih snimi kako rasturaju protest.

Bezbjednost je bila jedan od razloga koje je grupa navela dok su bili na vlasti 1990-tih da onemoguće žene da rade, a mnogi poput Sare strahuju da ovaj put neće biti drugačije.

Radila je kao savjetnik u državnom odjeljenju, a takođe je vodila sopstveni posao. Kaže da se njena porodica plaši za njen život.

“Kažu mi da ne idem na proteste, da će nas oni ubiti. Važno je da podignemo glas. Ne bojim se. Nastaviću sve dok nas ne ubiju. Bolje je umrijeti odmah nego postepeno”, kaže Sara.

(BBC – Foto: Tanjug/AP)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *