Bivši izvjestilac Savjeta Evrope Dik Marti je u intervjuu za švajcarski radio SRF rekao da juče predstavljen izvještaj glavnog tužioca za istragu o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji 1999. godine Klinta Vilijamsona, predstavlja prijatno iznenađenje jer “nije mnogo ljudi očekivalo ovako pozitivne rezultate”.
Vilijamson govori o zločinima protiv čovječnosti i on to ne govori olako već zna šta to podrazumijeva, kaže Marti ukazujući da je zato njegov izvještaj od izuzetnog značaja.
“Dokaze je bilo teško iznijeti jer svjedoci nemaju povjerenje u kosovsko pravosuđe i međunarodno sudstvo, a za to postoje razlozi”, kaže on i podsjeća da su svjedoci u nekim slučajevima zastrašivani, da im se prijetilo, a neki su i nestali.
Marti kaže da dijeli optimizam Klinta Vilijamsona u vezi s tim da će biti pronađeni i dokazi za trgovinu organima koji nedostaju.
“On govori i o zločinima protiv čovječnosti, mučenjima. Ja nikad nisam u prvi plan stavio trgovinu organima. Govorio sam o nekim slučajevima, a Vilijamson je došao do istog rezultata”, kaže on.
Marti ističe da su “evropske vlade kao i američka vlada danas iznenađene jer nisu očekivale da će Vilijamson izaći sa pozitivnim rezultatima”.
Prije tri godine, kada je istraga počela, nije se ni pomišljalo da će se formirati sud koji treba da ispita navode.
“To znači da su svi bili uvjereni da Vilijamson neće pronaći potvrdu Martijevog izvještaja. Danas se dogodilo suprotno i mislim da su, diplomatski gledano, oni u teškoj situaciji jer sud sada mora da se formira”.
Iako Vilijamson nije naveo imena već je rekao da je riječ o nekadašnjim visokim kadrovima OVK, za Martija je sasvim jasno ko su oni.
Bivši izvjestilac EU izrazio je nadu da će oni biti privedeni pravdi jer građani Kosova, po njegovom mišljenju, zaslužuju da konačno u kosovskoj politici budu lideri čistih ruku.
“Dosad su veze između visoke politike i organizovanog kriminala bile toliko velike da nije mogla da se izgradi normalna vlast, a za to veliku odgovornost snosi i međunarodna zajednica”, zaključio je Marti.
(B92)