Na samom početku debate Milanović je počeo predbacivati Grabar-Kitarović da za svoju karijeru može zahvaliti činjenici da ju je protežirao bivši premijer Ivo Sanader
Sinoćnja TV debata hrvatskih predsjedničkih kandidata Zorana Milanovića i Kolinde Grabar-Kitarović na jednoj televiziji tema je brojnih medija u regionu, ali i na društvenim mrežama. Hrvatski Jutarnji list izdvojio je devet ključnih tačaka oko kojih su Milanović i Grabar-Kitarović sučelili stavove i mišljenja, ili ponudili različita viđenja problema ili eventualnih rješenja za njih. Među njima su i pitanja u vezi s Bosnom i Hercegovinom.
Ivo Sanader
Na samom početku debate Milanović je počeo predbacivati Grabar-Kitarović da za svoju karijeru može zahvaliti činjenici da ju je protežirao bivši premijer Ivo Sanader.
– Gospođo Kitarović, Sanader je vaš životni coach, danas je dobio šest godina zatvora. Drago mi je čuti iz vaših usta da je bio uspješan premijer – rekao je Milanović nakon što mu je Grabar-Kitarović prigovorila da je on bio najneuspješniji premijer.
– Prije nego odgovorim, nastavimo o gospodarskom rastu i dugu. Gospodarski rast u vrijeme prve Sanaderove vlade bio je iznad pet posto zadnje godine mandata, u vrijeme vaše vlade bio je konstantno negativan. Podsjećam vas da je u vrijeme Sanaderove vlade dug bio tek negdje iznad 30 posto, dok je u vrijeme vaše vlade bio 84 posto udjela u BDP. Nema pozitivnih stvari za istaknuti – odgovorila mu je Grabar -Kitarović nakon čega je Milanović dodao da mu je drago čuti da je “Sanader pozitivan lik”.
Grabar-Kitarović: Gospodarstvo je 2011. pokazalo znakove oporavka, vaš dolazak je preokrenuo sve pozitivno i zabetonirao Hrvatsku u kolapsu. Kriminalne predstečajne nagodbe omogućile su bogatima da se izvuku iz krize, krenuo je val iseljavanja.
Ovlasti predsjednika
– Treba ukinuti kvazimonarhističku božansku ovlast predsjednika da pomiluje. Vidimo kako Grabar-Kitarović to daje opskurnim tipovima. U Njemačkoj je to ovlast saveznih država. Ne želim veće ovlasti jer je to put u tiraniju. Centar vlasti mora biti u parlamentu – rekao je Milanović na pitanje o ovlastima predsjednika dok je Grabar-Kitarović rekla da ne “razumije tu njegovu logiku”.
– Kako očekujete da vas narod bira za predsjednika na funkciju za koju ste rekli da je nepotrebna i da se ne bi kandidirali. Ovo nije kvazimonarhistička država. U proceduri je novi zakon o pomilovanjima – rekla je Grabar-Kitarović te potom objasnila da tri godine nije pomilovala nikog osim Huanita Luksetića.
Pomilovanja
Voditelji su se odmah nadovezali pitanjem o pomilovanjima te upitali Grabar-Kitarović i Milanovića koga bi prije pomilovali – Sanadera ili Merčepa?
– Treba početi od pretpostavke da i jedan i drugi trebaju zatražiti pomilovanje, a nisu. To je hipotetsko pitanje – rekla je Grabar-Kitarović bez konkretnog odgovora, dok ju je Milanović domah optužio da je to pitanje stava, a ona ga nema. On je rekao da ne bi nikoga pomilovao.
Vučić i Srbija
Kad je na red došao blok pitanja iz vanjske politike, Milanović je vrlo brzo spočitao predsjednici da se “grlila i slikala s Vučićem, napravila fijasko pa na kraju rigala vatru”. Dodao je i da sa Srbijom treba razgovarati i surađivati, ali je i državu odvojio od Vučića.
Grabar-Kitarović je rekla da Vučića nikad nije ni vrijeđala ni ponižavala, te da je jasno naznačila da neće biti novog susreta s njim dok se ne riješi pitanje nestalih.
BiH i Komšić
Grabar-Kitarović je pak rekla:
– Komšić je legalno, ali nelegitimno izabran član Predsjedništva BiH. On bi trebao biti politički predstavnik svih Hrvata. U mom je programu ulazak BiH u EU, Europa i ostatak svijeta duboko procjenjuju stanje u toj državi, pod uvjetom poštivanja svih načela Daytona i Ustava, jednakopravnosti državljana i naroda.
Hrvatska predsjednica je bivšem premijeru spočitala i da je Hrvate u BiH želio učiniti građanima drugog reda i oduzeti im biračko pravo, što je Milanović oštro negirao.
Migranti
Nakon pitanja o BiH, dotakli su se i turskog predsjendika Redžepa Tajipa Erdoana na kojeg se nadovezalo i pitanje migracija. Naime, Grabar Kitarović je spočitala Milanoviću da on ne bi znao razgovarati s Erdoanom koji može milione izbjeglica poslati u Evropu.
Što bi bilo da krenu na put u Hrvatsku, pogotovo nakon žilet žice koju ste nam ostavili? – rekla je.
Milanović nije ostao dužan:
– Erdoan ne drži nikoga u šaci, to nisu krumpiri, to su jadni ljudi koji su kroz RH prošli organizirano. Erdogan ne drži ključ. Što se tiče žilet žice, tog trena sam je morao postaviti, ali htio sam da nas djeca pamte po čovječnosti. To je HDZ-ov um, mi smo drugačiji – rekao je Milanović nakon čega mu je Grabar-Kitarović kazala da je na granicu s Mađarskom poslao voz s izbjeglicama, o on uzviknuo “a vi bi ste poslali vojsku”.
Lex Perković
Grabar-Kitarović je iskoristila svoje pitanje da Milanovića upita zašto je štitio Josipa Perkovića i udbaške zločine te Hrvatsku zbog famoznog Lex Perković posvađao s Njemačkom.
Milanović je oštro odgovorio da je to “primjer trolanja Hrvatske” i da je Perković, HDZ-ovac, blizak saradnik Tuđmana i Šuška, postao meta osvete HDZ-ovaca i dodao da on s Lex Perković nema nikakve veze.
– Kad se već dogodila ta zavrzlama, vaša falanga je isporučila tog čovjeka stranom pravosuđu. Fućka se meni za Perkovića, ali to je izdaja! – rekao je Milanović.
Škorini birači
Voditelji su upitali kandidatkinju i kandidata i kako misle privući birače Miroslava Škore koji je u prvom krugu osvojio više od 460.000 glasova. Grabar Kitarović je rekla da birače ne dijeli i da traži povjerenje većine, to jest naroda iz kojeg vlast proizlazi.
Milanović je tek kratko rekao da su Škoru dušmanski gazili u kampanji, a da će on stoički prihvatiti što god Škorini birači odluče.
“Puč” prilikom sastavljanja Vlade
Na kraju, okršaj se dogodio oko pitanja sastavljanja Oreškovićeve Vlade, na prijelazu iz 2015. u 2016. godinu. Milanović je optužio Grabar-Kitarović da je s Božom Petrovim tada izvela mali, „doduše operetni“, puč.
– Prekršili ste Ustav, rokove, sastavljali ste privatnu vladu, natjerali čak i Karamarka da prihvati tipa koji ne zna hrvatski. Taj puč je organizirao Vaso. Nasilno ste se ponašali – rekao je Milanović.
– Ne, bila sam objektivna i korektna, konzultirala sam se s ustavnim pravnicima diljem države. Vi ste mi taj dan kad je Karamarko donio 76 potpisa rekli – sad možeš osnovati svoju vladu – napomenula je Grabar-Kitarović.
Drugi krug predsjendičkih izbora u hrvatskoj bit će održan 5. januara 2020. godine,a nakon što je u prvom krugu pobjedu odnio Zoran Milanović.