Bandić je na konferenciji za novinare rekao da je posada sačinjena od istinskih heroja dežurala u snagama za hitno reagovanje na aerodromu Batajnica i da je oko 19 30. redovnim putem dobijen zahtjev od zdravstenih institucija za pomoć u spasavanu bebe čije je prevoženje bilo onemogućeno prekidom drumskih komunikacija zbog odrona.
Kako je naveo oko 20.15 časova sagledana je meteorološka situacija na aerodromima, a on je u ličnom kontaktu sa posadom u potpunosti bio uvjeren u spremnost za ispunjavaje zadatka.
“Naređenje sam izdao lično”, rekao je Bandić napominjući da je to učinio kao i nebrojeno puta do tada.
Prema njegovim riječima let se odvijao potpuno normalno do Raške gdje je organizovan prihvat bebe i ljekara pratilaca, a let se odvijao do Mladenovca bez ikakvih problema a onda je došlo do naglog pogoršanja meteorološke situacije.
“Helikopter se nije uputio ka Kragujevcu jer me nisu ubedili u njihovom Kliničkom centru da postoje uslovi da letelica sleti tamo. Znali smo da je ostalo još kiseonika u inkubatoru za bebu za više od sat vremena, što je bilo sasvim dovoljno da se stigne do Beograda “, rekao je Bandić.
Zbog toga, dodao je, odlučeno je u datom trenutku da se slijetanje obavi na aerodromu Nikola Tesla.
Bandić je naveo i da su bila dva neuspješna pokušaja slijetanja zbog slabe vidljivosti, te da je u 22.31 izgubljena svaka komunikacija sa posadom, a odmah nakon toga počela je potraga.
Upitan koliko je bila kritična meteorološka situacija, rekao je da nije bila kritična vec složena, ali u odnosu na takvu situaciju ponovio da su i letjelica i posada bili najbolji mogući izbor.
Omer Mehić je u svojoj karijeri spasio preko 1000 ljudi, upravljao je helikopterom koji je prebacio Aleksandra Vučića do Feketića prošle godine i 2008. je preživeo pad helihoptera. Ivan Miladinović je učestvovao u akciji spašavanja poplavljenih u Obrenovcu.
Atv