Vatra nas grije, može izazvati požar i izgleda kao da je žute boje. Ovo sve je očigledno, ali da li ste znali još neke činjenice o vatri? Evo 10 zanimljivih.
- Zemlja je jedina poznata planeta gdje vatra može da gori. Na ostalim planetama jednostavno nema dovoljno kiseonika. Što je više kiseonika, to je vatra toplija.
- Plamen svijeće je plav na dnu jer vatra tu uzima kiseonik, a žut na vrhu, gdje ga sagorjeva.
- Vatra stvara vodu. Ako ne vjerujete, zagrijte praznu, suvu metalnu kašiku na vatri i vidjećete vodu u njoj.
- Spaljene kosti i pepeo ukazuju na to da su naši preci palili vatru i prije više od 400.000 godina.
- Priroda je prepuna čudesa, pa ne bi trebalo iznenaditi i jedno vezano za vatru. Oko 220 km sjeverno od Sidneja, procjenjeno je da ugalj gori već 500.000 godina – bez prestanka.
- Drevni Grci su palili vatru koncentrisanom sunčevom svjetlošću. Parabolična ogledala koja fokusiraju sunčeve zrake još uvijek se koriste za paljenje olimpijske baklje.
- Svake 52. godine, kada njihov kalendar završi ciklus, Asteci su gasili sve i jedan plamen u carstvu. Veliki Sveštenik bi tada započeo novu vatru nad otvorenim grudima žrtve. Vatra nastala iz tog plamena se distribuisala ostatku zemlje.
- 1666. godine veliki požar u Londonu je uništio 80 posto grada, ali u isto vrijeme stao u kraj kugi koja je ubila više od 65.000 ljudi prethodne godine. U požaru su izgorjeli svi štakori i muhe, koji su bili prenosnici bakterije.
- Samozapaljenje nije samo mit. Neki izvori goriva mogu sami generisati toplinu. Na primjer, pistacije imaju toliko prirodnih ulja koja su sklona samozapaljenju da su u transportu označene kao ‘opasna roba’.
- Svaki dan munje pogode zemlju preko 1,000,000 puta (tačnije: prosječno 1,728,000 munja pogodi zemlju svaki dan. Iako broj zvuči kao nevjerovatan, ovaj prirodni fenomen je bitan za održavanje balansa između zemlje i atmosfere). 10%-20% ovih udara započne (uglavnom manju) vatru.
NEZAVSINE