Deset je godina proslo od uvođenja sertifikacije lokalnih samouprava u Republici Srpskoj – BFC SEE program. Privredna komora Republike Srpske organizovala je promotivni događaj, u saradnji sa Mrežom za povoljno poslovno okruženje Republike Srpske koju cine Ministarstva privrede i preduzetništva, Ministarstvo uprave i lokalne uprave i Savez opstina i gradova.
BFC sertifikat dodijeljen i opštinama Stanari i Srbac. Time su svrstane među 16 lokalni samouprava u Republici Srpskoj koje kreiraju povoljno poslovno okruženje sa domaćim i stranim investitorima.
Načelnik opštine Stanari Radojica Ćelić rekao je da dobijanjem “BFC” sertifikata stvaraju povoljno poslovno okruženje, jačaju pravnu i ekonomsku sigurnost investitora.
– Imamo jednu industrijsku zonu, a u planu je i izgradnja druge – rekao je Ćelić.
Načelnik opštine Srbac Mlađan Dragosavljević kaže da ovaj sertifikat nudi niz pretpostavki kada je riječ o stvaranju pretpostavke za realizaciju projekata, tako i efikasnosti rada opštinske uprave.
-U budućem periodu očekujemo mnogobrojne pozitivne efekte, prije svega prepoznatljivost za nove potencijalne investicije – rekao je Mlađan Dragosavljević, načelnik opštine Srbac.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Viškovič poručio je da je Srpska sigurno mjesto za strane investitore, da nudi dobre uslove za investiranje, poput povoljnih poreza, jeftinih energenata, zakona o podsticajima, zbog čega se mnogi investitori upravo odlučuju za ulaganje u Srpskoj.
Naveo je da je takva jedna investicija njemačke kompanije u Prnjavoru, vrijednosti veće od 150 miliona evra, a koja planira da zaposli više od hiljadu radnika ili slovačke firme “Celeks” koja želi da investira oko 130 miliona evra i da kompletnu proizvodnju preseli u Banjaluku.
–Imamo investitore koji su obišli pola Evrope i odlučili su da investiraju u Republiku Srpsku – rekao je Višković.
Da bi dobili sertifikat, lokalnim zajednicama je potrebno minimalno oko godinu dana da ispune uslove. Više od deset lokalnih zajednica, koje već imaju ovaj sertifikat, želi resertifikaciju, odnosno prelazak na veći nivo standarda.
-Procedura traje oko godinu dana s obzirom da ima deset glavnih kriterijuma i oko 70 podkriterijuma. Lokalne zajednice moraju da imaju strategiju razvoja, ljudske kapacitete, privredne odbore, savjete… – pojasnio je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
Memorandum o BFC standardu potpisan je 2012. godine, a u njemu učestvuju i BiH, Srbija, Hrvatska i druge zemalje regiona.
(TV K3)