Neka od njih su zbrisale klimatske promene, a neka direktna ljudska glupost.
Jedna od stvari koje šokira ljude kod klimatskih promena, potresa, erupcija vulkana jeste to što ruše utisak kod čoveka da je svet oko njega, makar bio i opasan, bar stabilan i nepromenjiv. Klimatske promene, kao najgora opasnost po život na Zemlji, pa tako i po čoveka, pokazuju da je svet ranjiv čak i na štetno delovanje čoveka.
A da je i inače promenjiv, osim geoloških procesa koji se mere u milionima godina, pokazuju primeri iz „Nacionalne geografije“ — 10 prirodnih čuda koja pamtimo, a koja više ne postoje.
Plaža Kaimu na Havajima
Popularna plaža s crnim peskom postoji još samo u sećanju i na snimcima otkad je početkom 20. veka spori tok lave iz vulkana zbrisao i 150 kuća meštana i samu plažu.
Solomonska ostrva
Klimatske promene, kao posledica globalnog zagrevanja planete Zemlje, podrazumevaju i otapanje polova i podizanje mora, a to onda znači i potapanje niskih kopana. Prošle godine nestalo je pet ostrva iz grupe Solomonskih ostrva. Na kocki su i cele nacije — Maldivi i Tuvalu pre svih.
Plaža Legzira (Maroko)
Lukovi od crvenih stena decenijama su oduševljavali turiste sve dok se pre godinu dana jedan od dva nije srušio.
Ledeni greben Larsen C (Antarktik)
Opet su na delu klimatske promene. Ono što se do pre samo 20 ili 30 godina smatralo „večnim ledom“, sada se odlama i topi. Ledeni greben Larsen C, smešten uz Antarktičko poluostrvo, danas je površine nešto manje od Hrvatske i sve je manji.
Azurni prozor (Malta)
Hiljade godina moru je trebalo da izbuši fascinanti luk u krečnjaku obale Malte, da bi ga to isto more u martu ove godine i srušilo.
Tunel drvo (Kalifornija)
Hiljadu godina postojalo je stablo sekvoje kroz koje je prolazila znamenita staza koju su ljudi napravili u 19. veku. Oluju iz januara sekvoja nije izdržala.
Drvo u Tenereu (Niger)
Dugi niz godina drvo je bilo definitivni rekorder kao najizolovanije stablo na svetu. Prvo sledeće raslo je oko 400 kilometara dalje. Tajna je bila u tome da je drvo jedino preživelo iz skupine stabala koja su u rubnom području Sahare davno rasla. I dok su se usled širenja Sahare sva ostala osušila, ovo je korenjem doseglo vodu u podzemlju na dubini od 36 metara i tako je preživelo. Sve dok ga 1973. kamionom nije srušio pijani vozač iz Libije.
Stena Mukurob (Namibija)
Ime joj je u prevodu značilo „Prst božji“. Urušila se 4. decembra 1988.
Nacionalni park 12 apostola (Australija)
Tih stena danas ima osam, a poslednja je, pod udarom mora koje s talasima juriša sve od Antarktika, stradala 2005. godine, i to pred očima turista.
Starac sa planine (Nju Hempšir — SAD)
Stena koja podseća na profil ljudskog lica ne postoji od maja 2003.
Izvor: Sputnik