Iako ima samo 19 godina, talentovana Evita Bojkovac iz Dervente već je objavila sedam knjiga. Počela je pisati u drugom razredu osnovne škole. Tokom svih tih godina, nizale su se brojne nagrade i priznanja. Još jedno u nizu jeste ovogodišnje „Derventsko srce“, koje joj kaže, posebno znači.
“Posebno mi je drago jer je ovo priznanje u mome gradu, što je zaista poseban osjećaj i posebna čast. Ujedno mi ona nagrada daje motivaciju da nastavim da radim još više i još bolje i da nastavim da promovišem svoj grad Derventu u najboljem svjetlu”, rekla je Evita.
Nagrada „Derventskog srca“ otišla je i u ruke Željke Danilovića, rođenog Dervenćanina, sa adresom u Holandiji. Uvijek je kaže lijepo doći u rodni grad, a posebno kada se dobije ovakvo priznanje.
“Derventa je uvijek bila u mom srcu, a tako i danas, još uvijek, najdraža mi. I ovo je potvrda da ljbav nije bila jednostrana, nego uzajamna. Nagrada je sigurno najdraža i najemotivnija do sada, nagrada koju ću nositi sa sobom u srcu i zauzimaće počasno mjesto do kraja mog života”, rekao nam je Danilović.
A, kako je biti na krovu svijeta, zna najbolje Tomislav Cvitanušić iz Sarajeva. Prošle godine ostvario je svoju najveću misiju i osvojio najveći vrh svijeta Mont Everest. Prošle godine pripala mu je i nagrada „Derventsko srce“, ali je bio spriječen da dođe, što je kaže, ispravio ove godine, kako bi se odužio mjesto odakle potiče njegov otac.
“Možda bi nam trebalo malo više vremena da kažem nešto o tom poduhvatu u smislu penjanja na visoku planinu, odnosno najvišu planinu na svijetu. Trajalo je dugo, 58 dana ekspedicijski. U BiH, osim mene, to je do sada još uspjelo samo Petru Pećancu iz Drvara. Predivno iskustvo”, rekao je Tomislav.
Ukupno je devet priznanja za ovogodišnje „Derventsko srce“. Iz organizacije poručuju da su svi ovi ljudi ambasadori Dervente.
“Ovogodišnji dobitnici nagrade su mlada pjesnjikinja Evita Bojkovac, Željko Danilović Puco, Violeta Kovačević, autorka djela „Zapisi o vremenu i ljudima derventskog kraja“, mirovni aktivista Spasoje Kulaga, rukometaši Zijo Lupić i Sejo Omanović, motociklista Miroslav Milojević Miron, te fra Mirko Filipović i porodica Tarabar”, kaže osnivač IMIC-a Fadil Pelesić, dodajući da su svi oni ambasadori lijepe priče, svi su dali značajan doprinos u djelatnostima u kojima su se bavili.
I ovu, kao i prethodne manifestacije „Derventsko srce“ podržao je gradonačelnik Milorad Simić. U znak zahvalnosti, Simiću je simbolično uručen album sa 100 fotografija.
“Iz godine u godinu, ova manifestacija mi je sve draža i ljepša. Drago mi je da sam bio na početku ove lijepe priče. Uz moju skromnu podršku, a takođe uz veliko angažovanje jednog broja ljudi, prvenstveno porodice Pelesić, u okviru organizacije IMIC, to je kombinacija za koju sam nastojao da budemo i ostanemo što više normalni”, rekao je gradonačelnik Simić.
Prije dodjele ovogodišnjih nagrada, svi zainteresovani mogli su da pogledaju i izložbu fotografija „Derventske rukometne legende“ posvećene tvorcu derventskog rukometa Huseinu Jusufbegoviću i Abasu Aki Arslanagiću, najboljem rukometašu svijeta. Izložba je kaže Abas pun pogodak.
Program manifestacija „Derventsko srce“ obuhvatio je izložbu derventskih slikara, muzičko, kao i veče poezije, te promociju knjige.
(Tekst i foto: TV K3)