Obilježanje 9. maja i sjećanje na one koji su poginuli za slobodu, obaveza je današnjih generacija. Poručeno je to iz Dervente, gdje su odavanjem počasti stradalim i polaganjem vijenaca na spomen-obilježje kod Osnovne škole „Nikola Tesla“, obilježen Dan pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu.
“Polaganjem vijenaca i obilježavanjem Dana pobjede dokazali smo da u Derventi gajimo antifašizam. Mi dobro znamo koje je zlo čovječanstva bio fašizam i mislili smo da je 1945. godine pobijeđen, ali čini se da su ostale njegove klice i nnj smijemo dopustiti njihovo napredovanje u budućnosti. Moramo prenositi na naša pokoljenja poruku da fašizam mora biti ugašen, za bolju budućnost svih nas”, rekao je predsjednik SUBNOR-a Derventa Borislav Preradović.
Derventa je u Drugom svjetskom ratu oslobođena 19. aprila, nažalost, kasno, ali 9. maj nas podsjeća da pobjedu nad fašizmom treba obilježavati kako se takva događanja nikada ne bi ponovila, poručio je gradonačelnik Dervente Milorad Simić.
“Ipak, vrijeme i istorija nas uče da su recidivi fašizma ostali, da 9. maja kada su ruske jedinice pobole zastavu u Njemačkoj nije završena priča, čemu su nam dokaz i dešavanja u Ukrajini. Ovakvim obilježavanjima treba da prenosimo mladim naraštajima da se protiv toga još i danas treba boriti”, rekao je Simić.
U čast stradalim mještanima i borcima u proteklom građanskom ratu, ali i žrtvama iz Drugog svjetskog rata, ispred spomen-obilježja u Bosanskim Lužanima služen je pomen, a potom su položeni vijenci i cvijeće. U ovom mjestu je devetog maja 1992. godine počinjen strašan zločin gdje je ubijen veliki broj civila. Vaso Mičić svjedok je tih događaja.
“Naše selo se prostire u dužini od devet kilometara i na svakom kraju, poginuo je neko od naših mještana. Civili, žene i djeca, su uspjeli da se izvuku nekoliko dana ranije, a nas oko 200 muškaraca smo ostali da branimo selo. Kako je koji dio napadan, tako nas je pi nekoliko ginulo, jer nije bilo organizovano izvlačenje. Jedna grupa od nas dvadesetak odraslih i još nekoliko staraca i djece je bila opkoljena i povukli smo se prema obodnom kanalu gdje smo prenoćili. Napala nas je grupa iz Zborišta, koje je već bilo palo, i mi smo se povlačili, te smo uspjeli da se izvučemo do Liješća, odatle u Doboj. Ko je ostao ubijen je ili zarobljen” ispričao je Mičić.
Predsjednik Skupštine Boračke organizacije Čedo Vujičić rekao je da je ovaj datum za Bosanske Lužane ima izuzetan značaj.
“Na dan kada obilježavamo Dan pobjede nad fašizmom, kao jednu od najvećih civilizacijskih pobjeda, neki zli ljudi su 1992. godine na području Bosanskih Lužana počinili veliki zločin ubivši veliki broj civila. Iz Bosanskih Lužana tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 145 mještana, a vihor Odbrambeno – otadžbinskog rata odnio je živote 22 borca i sedam civila”, rekao je Vujičić.
Izvor: TV K3