Radnici fabrike cijevi „Unis“ od prošlog ponedjeljka su u štrajku, a poslodavcu su do danas dali rok da im isplati platu za april, 40 odsto naknada za prevoz kao i doprinose za penzionisanje koji nisu uplaćeni od avgusta 2017. S obzirom da od uplate nije bilo ništa radnici su prikupljali potpise za tužbu koje će predati nadležnom sudu. Najavili su i obraćanje predsjedniku Republike Srpske, Miloradu Dodiku, jer smatraju da im više niko drugi ne može pomoći da ostvare svoja prava.
U prošli ponedjeljak 25. juna kada smo stupili u štrajk dobili smo obećanje da će nam do petka biti isplaćena zarada za april mjesec i 40 odsto troškova prevoza koji nam se duguju, međutim od tada više nije bilo nikakvih obraćanja od strane rukovodstva. Odlučili smo da krenemo sa prikupljanjem potpisa radnika na osnovu kojih ćemo uputiti tužbu sudu, istakla je predsjednik sindikata „Unis-a“, Radosava Milanković.
„Od četvrtaka fabrika nema ni struju, isključena je zbog dugovanja, tako da je fabrika u totalnom kolapsu. Nemamo mogućnost da više bilo šta svoje naplatimo tako da smo odlučili da se obratimo sudu“, rekla je Milanković.
Milanković dodaje i da su prinuđeni obratiti se i predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, da ga upoznaju sa problemima koje imaju.
„Takođe smo odlučili da se obratimo predsjedniku Republike, Miloradu Dodiku, da ga upoznamo sa situacijom ukoliko nije upoznat i da vidimo kako će rješavati ovakvu agoniju koja traje godinama ukoliko misli da je treba rješavati. On je veliki borac za Republiku Srpsku, za građanstvo, a naš poslodavac direktno šteti budžet Republike Srpske ne uplaćujući obaveze i zato očekujemo da nam pomogne“, dodala je Milanković.
Radnici navode da su nezvanično saznali da je nova banka, zbog neizmirenih potraživanja, podnijela zahtjev za stečaj fabrike.
„Ovim putem pozivam sve institucije u Republici Srpskoj da jednom počnu raditi svoj posao i da se otklone ovo ovde što se radi u fabrici cijevi „Unis“ od ovih radnika. Imamo problem, neuplaćene doprinose, imamo 8 penzinera za koje nisu uplaćeni doprinosi a ljudi čekaju da idu u penziju i boluju kod kuće, nemamo ovdje ni generalnog direktora kojem se možemo obratiti. Mi smo danas ušli u fabriku, nema direktora, nema rukovodstva, nema struje, nemamo podršku a vidite ni vi novinari niste mogli ući u krug fabrike. Pozivam još jednom institucije Republike Srpske da hitno otvore ovo pitanje“, izjavio je predsjednik štrajkačkog odbora „Unis-a“, Branko Rauković.
Borko Aničić u fabrici cijevi „Unis“ radi od 1981. godine gdje je proveo kaže čitav radni vijek. U februaru je navršio 40 godina radnog staža i priprema se da podnese papire za uplatu doprinosa kako bi ostvario penziju. Traži se i uplata svih doprinosa za još šest radnika, koji su stekli uslove za penziju.
“Ja sam smatrao, kad ostvarim uslov za penziju, da će me ovdje ispratiti gazda kao čovjeka koji je nešto ostvario ovdje u ovoj fabrici. Međutim, vjerovatno će doći vrijeme da ću ovdje na ovom panju što su ova dva prethodna penzionera svoja prava tražili, da ću I ja morati na isti način tražiti svoja prava za uplatu doprinosa da ostvarim penziju”, rekao je Aničić.
Proizvodni radnici “Unisa-a” kojih je od nekada 520 trenutno nešto više od šezdesetak, a ukupno svih na spisku je oko 170, ne isključuju ni mogućnost organizovanja protesta. Dodaju I da se svi trenutni poslovi obavljaju preko sestrinskih firmi “Beomet”, “Granital” Bijeljina, “Agroherc” Bileća i PGI Zvornik, tako da od Unisa-a ne mogu naplatiti svoja potraživanja.
TV K3