Početkom jeseni počinje i berba lješnjika, pa tako je počela i u plantažama preduzeća “Eko Posavina” u Velikoj Bukovici kod Dervente. U ovom preduzeću nadaju se da će prinosi biti dobri, bez obzira na vremenske neprilike, koje su ove godine pogodile i lješnjak.
Sedam godina nakon prve sadnje, zasadi lješnika u Velikoj Bukovici kod Dervente danas su najveća plantaža ovih orašastih plodova u Bosni i Hercegovini. Redovi ljeske se prostiru na površini od 175 hektara, od čega je veliki dio mladih sadnica. Radnici preduzeća Eko Posavina, započeli su berbu prije petnaest dana. Očekuju veće prinose nego ranijih godina, iako navode da nisu sigurni koliki će biit plodovi nakon svih nedaća koje su zadesile poljoprivrednike proteklih mjeseci.
Nakon berbe, neobrađani lješnik u ljusci se u odgovarajućem postrojenju čisti od zemlje i drugih nečistoća, pere vodom, nakon čega se suši – potrebno je da nivo vlage bude sedam odsto.
Lješnjaci iz ovog kraja idu na evoropsko tržište, prvo u sjedište firme u Orahovicu u Hrvatskoj, gdje se plodovi dalje prerađuju i izvoze u druge zemlje Evrope. Od lješnjaka se prave razne poslastice.
Prve sadnice lješnjaka u ovom poručju zasađene su 2014. godine, a kako su godine prolazile Eko Posavina je ukrupnjivla i otkupljivala zemljište.
Proizvodnja lješnika, naročito na većim površinama, je težak i mukotrpan posao, prvenstveno zbog, osposobljavanjanja zemljištva.
Eko Posavina pored lješnjaka, proizvodi i strna žita, uljanu repicu i različito povrće na velikim povšinama.
Iz ovog preduzeća poručuju da je ukrupnjavanje i udruživanje spas za domaće poljoprivrednike, iako se naši ljudi rijetko odlučuju na ovakve poteze.
TV K3