Derventa domaćin Simpozijuma o inkluzivnom obrazovanju: Zakonodavni okvir dobar, fokus rad u praksi (FOTO/ VIDEO)

November 25, 2024, 2:57 pm

Drugi Međunarodni simpozijum pod nazivom „Zajedno ka inkluziji: izazovi, perspektive i rješenja“ organizovan je danas u Derventi, u organizaciji Centra „Budućnost“ i u saradnji sa školom „Veljko Ramadanović“ iz Zemuna. Prvenstveno je namijenjen ustanovama koje se bave problemetikom školovanja i rehabilitacije djece sa oštećenim vidom. Simpozijum je okupio stručnjake iz oblasti defektologije iz BiH,  Srbije, Hrvatske, Makedonije, Slovenije, Crne Gore i Sankt Peterburga.

U Republici Srpskoj se u osnovnom obrazovanju školuje 53 učenika sa smetnjama u vidu, dok oko 180 djece koriste neki oblik socijalne zaštite. Centar „Budućnost“ iz Dervente jedina je ustanova koja se dominantno bavi slijepom i djecom sa oštećenjem vida, a novi trendovi omogućavaju tim učenicima da se školuju u redovnom obrazovnom sistemu. Poručeno je ovo sa drugog simpozijuma u Derventi posvećenom inkluzivnom obrazovanju, a čiji je domaćin bio upravo Centar „Budućnost“.

“Napredak je već što djeca imaju mogućnost da se školuju u svojim zajednicama, da mi tehnički pružamo pomoć. Sistem se mora dograđivati kako bi učenici imali jednak status i uspjeli da usvoje gradivo u skladu sa svojim sposobnostima. Zakonodavni okvir je dobar i mi moramo raditi na poboljšanju rada u praksi”, kaže Vladan Popović, direktor Centra “Budućnost”.

U Srbiji se već 15 godina sporovodi inkluzija, a djeca su sve više uključena u tipične škole. Trenutno imaju preko 20.000 učenika sa različitim smetnjama koje se školuju po individualnom obrazovnom planu. Prije dvije godine uvedeni su resurni centri, kojih trenutno ima 13.

“Mi svoje iskustvo dijelimo sa ovim školama, od „meke“ podrške u vidu savjeta, te didaktičkog materijala. Radujemo što smo razmijenili iskustva i rješenja za probleme koje imamo u svakodnevnom radu”, kaže direktor Škole za učenike oštećenog vida „Veljko Ramadanović“ iz Zemuna Jelena Vukić.

Kada je riječ o Hrvatskoj, duže od 30 godina, djeca  sa oštećenjem vida nalaze se u redovnom sistemu. Najveći problem bila je, kažu zakonska regulativa.

“Najveća prepreka na početku je bilo zakonodavstvo, ali zahvaljujući tome što smo počeli to raditi i roditelji su uvidjeli da je svima u korist da djeca ostaju u svojim sredinama, uspjeli smo to prevazići. Drugi problem su predrasude, koje su takođe savladane”, kaže direktorica Centra za odgoj i obrazovanje “Vinko Bek” iz Zagreba Ivana Rotim.

U Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite podsjećaju da ovo ministarstvo provodi reformu sistema socijalne zaštite.

“Ministarstvo trenutno provodi reformu sistema socijalne zaštite i donijeli smo Strategiju socijalne zaštite za period od 2023. do 2029. godine. U tom dokumentu su postavljenje mjere koje će direktno poboljšati položaj lica sa invaliditetom i na kapacitete u sistemu socijalne zaštite”, kaže pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Vladimir Makarić.

Organizatori skupa su Centar “Budućnost” iz Dervente i Škola za učenike oštećenog vida “Veljko Ramadanović“ iz Zemuna. Prvi simpozijum održan je u Beogradu.

(Tekst: TV K3 – foto: TV K3/Derventa cafe)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *