Utajom oštetili budžet za 8,5 miliona KM

February 11, 2015, 9:38 pm

Prema nezvaničnim informacijama, osumnjičena su dva Banjalučanina i po jedna osoba iz Laktaša i Srebrenika. “Nezavisne” saznaju da su, između ostalog, saslušani Aleksandar Aleksić, Željko Basalo, Slađana Štrbac i Wu Xianghua.

Nakon saslušanja, do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” nije bila donesena odluka o statusu osumnjičenih.

Istražioci su u okviru ove akcije pretresli četiri lokacije, a kako nezvanično saznajemo, pretresi su bili u jednoj banjalučkoj firmi u Ulici Frana Supila te u stanu u Karađorđevoj 83b, u Laktašima.

Prilikom pretresa pronađena je i privremeno oduzeta određena finansijska poslovna dokumentacija, među kojom su fakture, uvozne deklaracije, tovarni listovi, izvodi iz banaka, uplatnice i drugo.

Svi oni su osumnjičeni da su počinili krivično djelo organizovani kriminal u vezi sa poreskom utajom ili prevarom, ili pomaganje u izvršenju ovih djela.

Terete ih da su od 2011. do 2014. godine, preko pravnih lica uvozili robu porijeklom iz Kine, ali koja daljim prosljeđivanjem nije evidentirana u poslovnim knjigama.

“Robu su dalje fiktivno razduživali na druge pravne osobe koje imaju status poreskih obveznika koji se bave fiktivnim prometom ili su je fiktivno razduživali kroz maloprodaju i na njih prenosili poreske obaveze. Uvoz robe najčešće se stvarno obavljao za potrebe preduzeća u vlasništvu kineskih državljana”, rekli su u SIPA.

Iz Tužilaštva BiH kazali su da je roba prodavana za gotov novac bez evidentiranja na području tržnice Arizona, kod Brčko distrikta, i na području Sarajeva.

“Da bi to prikrili u proslovnim knjigama, preko pravnih lica fiktivno su prikazivali da se roba nalazi na zalihama”, rekli su u Tužilaštvu BiH.

Iz Tužilaštva ističu da je, prema dokazima koji su prikupljeni, finansijskim malverzacijama i izbjegavanjem plaćanja PDV budžet BiH oštećen za oko 8,5 miliona maraka.

Akcija “Tranzit” izvedena je po nalogu Suda i Tužilaštva BiH, u saradnji sa službenicima ministarstava Tuzlanskog kantona i RS, a u njoj su učestvovali i službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.

Ratko Kovačević, portparol UIO, kazao je da njihovi radnici nisu učestvovali u pretresima u Banjaluci i Laktašima, već su izuzimali dokumentaciju u jednom preduzeću u Brčkom.

Nezavisne novine

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *