Ovi napadi predstavljaju još jedan primjer teških uslova u kojima rade novinari u Bosni i Hercegovini i neprijateljskog okruženja koje postoji za slobodu medija u zemlji – navodi se u poruci.
Kancelarija EU u BiH od vlasti Republike Srpke očekuje brze institucionalne i pravosudne mjere.
– Takođe, očekujemo od vlasti RS da provedu mjere za jačanje slobode medija i sprečavanje sličnih incidenata u budućnosti – navodi se u saopštenju.
Od najviših zvaničnika Republike Srpske predstavnici EU očekuju da se suzdrže od neprimjerenih komentara koji doprinose stvaranju okruženja straha za novinare.
– Sloboda izražavanja i medija su temeljni principi i vrijednosti koje se očekuju od svake zemlje s perspektivom članstva u EU. U svakom demokratskom društvu, novinari moraju biti u mogućnosti da obavljaju svoj posao bez straha ili zastrašivanja – poručuju iz Delegacije EU u BiH.
Podsjećaju da su garantovanje slobode izražavanja i medija i zaštita novinara među 14 ključnih prioriteta za Bosnu i Hercegovinu, kako je navedeno u mišljenju Evropske komisije o zahtjevu zemlje za članstvo u EU.
– Za napredak na evropskom putu, neophodni preduslovi uključuju jačanje slobode izražavanja i slobode medija, kao i osiguranje odgovarajućeg institucionalnog odgovora na prijetnje novinarima – zaključuje se u saopštenju Delegacije EU u BiH.
Izvor: srpskainfo