Dejtonska struktura BIH jedina moguća opcija za Srpsku

November 20, 2016, 12:04 pm

“Sutra se obilježava 21 godina od Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je zaustavio rat i krvoproliće u BiH i donio mir a, što nas posebno raduje, verifikao je i obezbijedio međunarodno priznanje Republike Srpske, kao jednog od dva ravnopravna entiteta u BiH”, rekao je Brčkalo na konferenciji za novinare.

On je ocijenio da je “SNSD jedina poltička stranka u Republici Srpskoj koja je, svjesno ili nesvjesno, pokušala nekoliko puta da raspakuje Dejtonski sporazum”.

Brčkalo je naveo da se to prvi put dogodilo potpisivanjem tzv. Prudskog sporazuma kada se ušlo u prekompoziciju BiH i uvođenje novih federalnih jedinica, a drugi put je to uradila potpredsjednik SNSD-a Nada Tešanović kada je na sjednici Hrvatskog narodnog sabora /HNS/ u Mostaru glasala za Deklaraciju HNS-a, u kojoj se govori o uvođenju nove federalne jedinice u BiH, o NATO članstvu BiH, o zaštiti digniteta Hrvatske vojske i drugo.

“PDP poziva SNSD i njegove političke partnere da prestanu da se bave eksperimentalnom i avanturističkom politikom, a sve srpske partije da zajedno čuvaju Dejtonski sporazum `kao zjenicu oka svoga`, jer smo duboko ubijeđeni da bilo koje raspakivanje ili prekompozicija Dejtona ne može proći bez štete po Srpsku, koju zajedno moramo sačuvati u ova teška vremena”, rekao je Brčkalo.

Brčkalo, koji je poslanik u Narodnoj skupštini Srpske, rekao je uoči naredne sjednice parlamenta na kojoj će biti riječi o budžetu i ekonomskoj politici, da “`samozvani čuvari` Srpske pokušavaju da krišom prenesu određene nadležnosti na nivo BiH”.

“Riječ je o izmjenama Zakona o bankama i Zakona o Agenciji za bankarstvo Srpske, ali njihov cilj nije unapređenje uslova i rada u bankarskom sektoru, nego ispunjavanje jednog od mnogih rigoroznih uslova koje je pred Vladu Srpske postavio MMF, poslije propasti tri banke u Srpskoj, a da ni Agencija ni Vlada nisu adekvatno reagovali”, rekao je Brčkalo.

On smatra da je riječ o centralizaciji upravljanja finansijskom regulativom i bankarskim sektorom Srpske, a posljednja faza tog procesa biće stvaranje fonda za restrukturisanje bankarskog sektora u BiH, gdje je nejasno i punjenje i upravljanje fondom, te se plaši da će i to biti na nivou BiH.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *