On smatra da postoji šansa da taj projekat bude nastavljen, jer je na vrhu rezervne liste, dodajući da treba vidjeti kako će biti raspoređen i trošen novac.
– Takođe, uvijek postoji mogućnost korištenja domaćeg novca, mada zbog hrvatskih fiskalnih problema teško je očekivati da će ona staviti novac na raspolaganje. Treba vidjeti može li neka međunarodna institucija da uđe u tu priču, rekao je Davidi za “Nezavisne novine”.
On je naveo da sadašnji prioriteti EU, pa samim tim i Evropske komisije i fondova koji stoje na raspolaganju, nisu više putevi već su prioriteti intermodalni u kojima se povezuje više tipova transporta – morem, kopnom, željeznicom.
Davidi kaže da i dalje smatra da mostovi kod Gradiške i Svilaja jesu projekti za koje je EU zainteresovana.
– Sada treba vidjeti kako će se stvari odvijati u Hrvatskoj narednih nekoliko mjeseci, rekao je Davidi.
Prema njegovim riječima, dio resursa EU, čak i u bliskoj budućnosti, može biti stavljen na raspolaganje za projekte za koje je BiH zainteresovana, u zavisnosti od toga kako ona bude napredovala ka EU.
Kada je riječ o njemačko-britanskoj inicijativi, koja je postala inicijativa Unije za BiH, on kaže da bi mogla mnogo toga da promijeni, podsjećajući da je njome promijenjen redosljed koraka u ispunjavanju uslova za otvaranje evropskog puta BiH.
– Uslovi ostaju i ne spuštamo kriterijume, nego pokušavamo olakšati BiH da ispuni te uslove i kriterijume, naveo je Davidi.