Dani tuge i sjećanja – 22 godine od stradanja i progona Srba

August 4, 2017, 6:33 pm

U beogradskoj Crkvi Svetog Marka danas je održan pomen svim žrtvama srpskog naroda u hrvatskoj vojnoj akciji “Oluja”.

Na manifestaciji “Dani tuge i sjećanja”, u Veterniku, nadomak Novog Sada, danas se okupio državni vrh Republike Srpske i Srbije, predstavnici Srpske pravoslavne crkve i građani, kako bi zajednički obilježili i podsjetili na stradanja srpskog naroda u “Oluji”. Prethodno je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao s predstavnicima Srba regiona.

 

Na centralnoj manifestaciji u Veterniku služen je parastos žrtvama “Oluje”, nakon čega su se prisutnima obratiti predsjednici Srbije i Srpske, Aleksandar Vučić i Milorad Dodik.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je večeras u Novom Sadu nakon sastanka sa predsjednikom Srbije i predstavnicim Srba iz regiona da su  Hrvati, prognavši Srbe, “ubili sami sebe”, a Srbija i Republika Srpska su, za razliku od Hrvatske, nakon “Oluje” poboljšali svoje kapacitete.

Dodik je, uoči centralne državne manifestacije obilježavanja Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja”, rekao da je Hrvatska izgubila time što su Lika i područja gdje su živjeli Srbi ostali prazni i bez mogućnosti da budu ispunjeni životom.

“Oni su nas pobili i prognali. Srbi koji su krenuli u nepoznato stigli su u poznato – u Srbiju i Republiku Srpsku i upravo su ovdje poboljšali naše kapacitete i naš život”, naglasio je Dodik.

On je naveo da je u vrijeme kada se “Oluja” desila Srbija bila povučena i da je to pitanje došlo na dnevni red tek dolaskom Aleksandra Vučića na vlast.

“Na tome smo mu veoma zahvalni. Veoma je važno da se obilježava. Srbi su se ovdje okupili u velikom broju. To čine institucije Srbije i Srpske zajedno”, rekao je Dodik.

“Dani tuge i sjećanja” biće obilježeni i u Banjaluci, Novom Gradu i na Petrovačkoj cesti. Predstavnici Zajednice Srba Hrvatske i BiH poručili su da je srpski narod i dalje obespravljen u Hrvatskoj, i pozvali predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da svojim autoritetom inicira dijalog dvije države kako bi njihov problem bio riješen.

– Srbi su i danas, poslije 22 godine, u Hrvatskoj građani zadnjeg, ne drugog reda, već zadnjeg reda. Srbi u Hrvatskoj nikakva prava ne uživaju i mislim da je došlo vrijeme da država Srbija, odnosno da najviši srpski zvaničnici pomognu Krajiškim Srbima da se to promijeni – rekao je ranije danas Branisalv Švonja, predsjednik Zajednice Srba Hrvatske i BiH.

 

Veternik nije slučajno izabran za obilježavanje godišnjice progona Srba iz Hrvatske, jer, prema nekim podacima, polovinu stanovništva tog velikog novosadskog naselja čine porodice prognane iz Hrvatske. Do danas su neriješena oduzeta stanarska prava za oko 140.000 ljudi, neisplaćene penzije, uništena i nevraćena imovina. Problem su i nestali za kojima se još traga.

– Mi smo, od ukupnog broja žrtava a uz pomoć nadležnih, do sada rasvijetlili sudbine 1.604 lica, dok se na evidenciji nestalih vodi još 795 lica, uglavnom civila – rekao je danas ranije Јanko Velimirović, koordinator Dokumentaciono-informacuionog centra “Veritas” za Republiku Srpsku.

Od početka ratova na prostorima bivše Јugoslavije u Srbiji je utočište našlo 610.000 Srba iz Hrvatske i BiH, od kojih status izbjeglice još ima njih oko 19.000. Pomen žrtvama “Oluje” biće održan 5. avgusta, u Crkvi Svetog Marka u Beogradu. Dok Srbi oplakuju stradale i prognane u “Oluji”, Hrvatska danas slavi Dan pobjede.

RTRS

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *