Incident u bijeljinskoj Poljoprivrednoj i medicinskoj školi, kada je roditelj učenika išamarao profesoricu, otvorio je brojna pitanja. Zašto je javnost za incident saznala tek tri dana kasnije, zašto su ćutali oni koji su trebali biti najglasniji, otvoreno je pitanje i o odnosima učenika i profesora, odnosima roditelja prema nastavnom kadru i obrazovanju, reakciji institucija, borbi protiv nasilja, gdje smo zalutali kao društvo, ali i pitanje šta je sljedeće?
Prošlo je pet dana od šamaranja profesorice u bijeljinskoj srednjoj Poljoprivrednoj i medicinskoj školi. Olivera Krsmanović pretrpjela je nasilje od roditelja jedne učenice. Zašto – ni sada ne zna.
– Ja čovjeka nikad prije nisam ni vidjela. On je ušao na vrata i počeo udarati, tek poslije mi je rekao čiji je otac. Nemaš pojma zašto se to dešava, koji je razlog. Što je najcrnje to jeste u konačnici ocjena, ali u suštini to su konsultacije za djecu koja polažu vanredno medicinsku i za koje ja odvojim svoje vrijeme da radim sa njima”, kaže profesorica Olivera Krsmanović.
Incident se dogodio u petak, javnost je za njega saznala tek u ponedjeljak – zapravo tri-četiri dana kasnije. Onda su tek uslijedile reakcije, bar one u javnosti. Iz Policijske uprave Bijeljina saopšteno je da je policija sankcionisala D.K. iz Bijeljine zbog počinjenih prekršaja vrijeđanje i tuča i fizički napad.
– Policijskoj stanici Bijeljina 2 je 11. oktobra prijavljeno da je lice D.K. u zbornici jedne srednje škole u Bijeljini fizički napalo i vrijeđalo prosvjetnog radnika. Odmah po prijavi su postupili policijski službenici koji su potvrdili navode prijave, te preduzeli sve potrebne mjere i radnje iz svoje nadležnosti – naveli su u Policijskoj upravi Bijeljina.
U Srednjoj poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini kažu u šoku su i da je pružena puna podrška nastavnici.
– Tim povodom škola je odreagovala po proceduri, te su preduzete sve neophodne radnje. O pomenutom događaju su istog dana informisane nadležne institucije. Aktiv direktora regije Semberija i Majevica osuđuju napad na svakog prosvjetnog radnika i apeluje na društvo da treba da ima poseban senzibilitet kada su u pitanju prava prosvjetnih radnika, što je navedeno kao zaključak na sastanku Aktiva – navode u Srednjoj poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini.
Iz Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske poručuju da ne mogu da prihvate da se ovakve stvari dešavaju u školama.
– Naš sindikat apsolutno podržava našu koleginicu i sve ostale kolege sa pitanjem ko je sljedeće? Želimo i tražimo od nadležnih organa, prije svega od organa u školi, Ministarstvu i od Aktiva direktora, policije i tužilaštva da istraže u potpunosti ovaj slučaj i da svi odgovorni budu kažnjeni u krajnjem slučaju, kao i ovaj počinilac – kaže u izjavi za TV K3 Dragan Gnjatić, predsjednik Sinidkata obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske.
Napad na profesoricu osuđuju i u Republičkom pedagoškom zavodu Srpske. Svi zapravo tvrde da je ovakvo nasilje neprihvatljivo, nadajući se sankconisanju. Profesoricu muči ćutanje danima od strane onih koji bi trebali biti najglasniji.
– Tri dana niko nije progovorio kao da se nije desilo, a svi su znali. Mogu slobodno reći mene niko nije ni iz Ministarstva ni dan danas nije nazvao da me pita kako sam – kaže profesorica Olivera Krsmanović.
Pet dana nakon incidenta, oglasilo se i Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske. U saopštenju za javnost stoji da najoštrije osuđuje incident i da ovim putem izražavaju solidarnost i podršku napadnutoj profesorici, kao i svim prosvjetnim radnicima u Republici Srpskoj.
– Napominjemo da je Ministarstvo prosvjete i kulture, u skladu sa nadležnošću, a radi bržeg i efikasnijeg djelovanja na nastali problem i što jasnijeg uvida u bezbjednosnu situaciju u školi, zatražilo od Republičkog pedagoškog zavoda da hitno izvrši stručno-pedagoški nadzor u ovoj bijeljinskoj srednjoj školi. Ministarstvo će, zajedno sa drugim nadležnim institucijama, nastaviti da prati ovaj slučaj i postupiće u skladu sa svim raspoloživim mehanizmima kako bi se osiguralo da svi prosvjetni radnici budu zaštićeni i da se slični incidenti ubuduće ne dešavaju u našim školama – navode u Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske.
Da li je vikend razlog i opravdanje za ćutanje ili nešto drugo ne pominje niko, ali je evidentno da nasilje, ma prema god bilo upereno ili počinjeno, nema ni vrijeme, ni granice, ni ograničenja. Ne bi ga smijela imati ni reakcija, pa makar ona bila samo na papiru.
(TV K3)