Ministar Lars Loke Rasmusen rekao je da nađeni predmet ili uređaj ne predstavljaju trenutni rizik. “Procjena naših vlasti je da ne postoji neposredan bezbjednosni rizik, a time ni opasnost po ljudske živote ili transport”, rekao je on, prenosi local.de.
Rasmusen je rekao da je Gasprom poslao slike uređaja danskim vlastima i održao sastanke sa ambasadom u Rusiji.
“Takođe je stigao i direktan upit našoj ambasadi u Rusiji. Naravno, mi to shvatamo veoma ozbiljno i to se istražuje”, rekao je Rasmusen.
Prema riječima ruskog predsednika Vladimira Putina, brod državnog Gasproma, koji je većinski vlasnik gasovoda, pronašao je napravu, za koju se sumnja da je dio sistema za daljinsku detonaciju.
“Specijalisti vjeruju da bi to mogla biti antena za prijem signala za detonaciju eksplozivne naprave, koja je mogla biti – nisam siguran, ali je moguće – postavljena ispod cjevovoda”, rekao je Putin državnoj novinskoj agenciji Tass.
Na dvija gasovoda Sjeverni tok u Baltičkom moru kod obale danskog ostrva Bornholm krajem septembra pojavila su se četiri curenja, a seizmički instituti su izvijestili da su zabilježili dvije podvodne eksplozije prije pojave curenja.
Istrage su kasnije pokazale da je cjevovod pukao zbog podvodnih eksploziva. Incident se dogodio sedam mjeseci nakon što su ruske snage napale Ukrajinu.
Dva curenja su zabilježena u ekskluzivnoj danskoj ekonomskoj zoni, a dva u Švedskoj.
Danska je kontinuirano usmjeravala Rusiju o svojim tekućim istragama o curenju, saopštilo je dansko ministarstvo spoljnih poslova.
“Operateri gasovoda, Nord Steram AG i Nord Steram AG 2, podnijeli su zahtjev danskim vlastima za dobijanje dozvole za sprovođenje istraživanja vode u vezi sa oštećenjem na gasovodima”, saopštilo je ministarstvo.
Prošle nedjelje, njemački list Cajt izvijestio je da njemački istražioci sumnjaju da je jahta “Andromeda”, koja je bila u vlasništvu Ukrajinca, korišćena za postavljanje eksploziva na gasovod.
Izvor: Glas Srpske