Generalna skupština UN proglasila je 1993. godine 3. maj za Međunarodni dan slobode medija, ukazujući tako na značaj nezavisnosti medija i podsjećajući vlade da je njihova dužnost da podrže slobodu izražavanja.
Putem linije za pomoć novinarima od maja prošle do maja ove godine u BiH su prijavljena 62 slučaja kršenja novinarskih prava, saopšteno je iz Udruženja BH novinari.
U tom periodu evidentirane su dvije prijave prijetnje smrću, tri fizička napada na novinare, četiri slučaja mobinga, te 11 slučajeva pritisaka i prijetnji novinarima i medijskim radnicima.
Prema godišnjem izvještaju Reportera bez granica, BiH se u 2014. godini nalazila na 66 mjestu od 180 zemalja kada je riječ o stanju medijskih sloboda.
Savjet za štampu u BiH prošle godine primio je 875, a od početka 2015. godine 79 žalbi građana na izvještavanje štampe i onlajn medija, od čega se 11 žalbi odnosi na komentare posjetilaca internet portala.
Od ukupnog broja, 40 žalbi je riješeno samoregulacijom, tj. objavom demantija, reagovanja, ispravke ili izvinjenja, odnosno uklanjanjem komentara koji sadrže govor mržnje, huškanje ili diskriminaciju, navodi Savjet. Povodom 3. maja, u 29 gradova u BiH organizuje se javna kampanja “Građani i novinari zajedno u borbi za istinu”.
BiH je u izvještaju organizacije Fridom haus o slobodi medija u 2014. godini zauzela 107. mjesto od 199 zemalja i nalazi se u grupi djelimično slobodnih zemalja.
Najbolje plasirana država regiona je Slovenija, koja je zauzela 41. mjesto i svrstana je u grupu slobodnih zemalja, dok su sve ostale djelimično slobodne. Crna Gora je zauzela 78. poziciju, Hrvatska i Srbija 80, Albanija i samoproglašeno Kosovo 97, a Makedonija 125.
U izvještaju Fridom hausa se ocjenjuje da veliki broj zemalja na zapadnom Balkanu i dalje pokazuje zabrinjavajući obrazac kršenja slobode medija u 2014. godini. Od 199 zemalja, 63 je ocijenjeno kao slobodno, 71 kao djelimično slobodno i 65 kao neslobodno.
Najgore ocijenjeni su Bjelorusija, Krim, Iran, Sjeverna Koreja, Sirija, Turkmenistan i Uzbekistan, dok su najslobodnije zemlje Norveška, Švedska, Finska, Holandija, Danska, Švajcarska i Luksemburg.
Dodik: Slobodni i odgovorni mediji važni za društvo
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je Međunarodni dan slobode medija prilika da još jednom bude ukazano na važnost slobode izražavanja, slobodnih i odgovornih medija za svako demokratsko društvo, te da se naglasi da je novinarstvo danas društveno važan i težak posao.
Dodik je poručio da je Republika Srpska stvorila okvir za profesionalni, nezavisni i slobodni rad medija, koji će uvijek imati punu podršku institucija Republike Srpske. Čestitao je Međunarodni dan slobode medija novinarima, udruženjima novinara i zaposlenim u sredstvima javnog informisanja.
“Želim da mediji u Republici Srpskoj profesionalno i odgovorno obavljaju svoj posao, a njihovo izvještavanje bude u interesu javnosti i istine”, navedeno je u čestitki predsjednika Srpske.
Cvijanovićeva čestitala Dan slobode medija
Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da Vlada, prepoznajući značaj medija, nastoji da kreira ambijent gdje sloboda javne riječi novinarima omogućava da posao rade bez straha od cenzure i pritiska, uz puno poštovanje novinarske profesije, profesionalnih standarda, ali i novinarskog kodeksa.
Podatak da u Republici Srpskoj egzistira više od stotinu štampanih i elektronskih medija, dovoljno govori o otvorenosti našeg društva prema medijima, navodi se u čestitki Cvijanovićeve.
“Sve ovo nas ne oslobađa od dalje afirmacije medijskih sloboda i stvaranje boljih uslova za slobodno izvještavanje i rad novinara, ali i boljeg ekonomskog položaja, jer novinari spadaju u zaposlene sa najvišim prosjekom obrazovanja”, ističe se u čestitki predsjednice Vlade.
Cvijanovićeva je čestitku danas uputila svim novinarima, redakcijama, uredništvima i udruženjima novinara u Republici Srpskoj.
“U ime Vlade Republike Srpske i svoje ime, upućujem vam iskrene čestitke povodom 3. maja – Međunarodnog dana slobode medija, dana kada svi treba da se podsjetimo na važnost slobode medija i osnovne uloge koje oni imaju u civilnom društvu”, navodi se u čestitki.
Čubrilović: Sloboda medija je odraz stepena društvenog razvoja
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović istakao je da sloboda medija i argumentovano iznošenje mišljenja predstavljaju odraz stepena društvenog razvoja i ukupne civilizacije, te da je sloboda govora veoma važna na putu evropskih integracija Republike Srpske i BiH.
“Sloboda medija i govora jedna je od najvažnijih tekovina parlamentarne demokratije i poštivanja osnovnih ljudskih prava i zato je veoma važno da Republika Srpska i BiH omoguće nesmetan rad medija, u skladu sa etičkim i drugim profesionalnim standardima”, istakao je Čubrilović.
On je naglasio da NSRS podržava slobodu medija i nesmetano iznošenje mišljenja, u skladu sa profesionalnim principima nezavisnog novinarstva, poštujući najviše standarde koje su ustanovili Generalna skupština UN, Evropska unija, Savjet Evrope i OEBS.
U čestitki zaposlenima u medijima u Srpskoj i BiH Čubrilović je izrazio želju da poboljšaju svoj materijalni, profesionalni i ukupan društveni položaj. Naglasio je da će Narodna skupština i ubuduće biti otvorena za javnost, akademsku zajednicu, nevladina udruženja, medije i sve one koji su zainteresovani za uspješniji rad parlamenta i narodnih poslanika.
Čubrilović je čestitku uputio novinarima, fotoreporterima, snimateljima, urednicima i svim zaposlenima u medijskim kućama u Republici Srpskoj i BiH.