Nakon jutarnje liturgije u srebreničkoj crkvi Pokrova Presvete Bogorodice, članovi porodica poginulih i zarobljenih, boračke i opštinske delegacije posjetiće groblje u Bratuncu i stratišta u Biljači i Sasama, gdje će okaditi humke, prislužiti svijeće za pokoj duša poginulih i položiti cvijeće na spomen obilježja.
U 12.30 časova biće održan parastos kod spomenika i kosturnice na Zalazju za poginule na današnji dan prije 22 godine i sve ostale Srbe iz ove opštine nastradale u posljednjem ratu, kao i za 97 Srbe iz Zalazja, koje su ubile ustaše na drugi dan Tojica 1942. godine, među kojima 45 iz porodice Rakić, 16 Maksimovića i 15 Dragičevića.
U okviru “Petrovdanskih dana” delegacije lokalne Boračke organizacije juče su posjetile, razgovarale i skromne poklone uručile za sedam porodica poginulih boraca i ratnih invalida.
Po završetku večernjeg bogosluženja u punoj srebreničkoj crkvi, otac Serafim iz manastira Svete Trojice kod LJubovije i otac Simon iz manastira Jovanje u Ovčarsko-kablarskoj klisuri izveli su koncert duhovnih i rodoljubivih pjesama.
Potom je organizovano tradicionalno paljenje petrovdanskih lila uz pojanje duhovnih pjesama.
“Petrovdanski dani” organizuju se u znak sjećanja i nezaborava na srpske žrtve u srebreničkoj opštini.
Nastavljajući sistematsko plansko etničko čišćenje srpskih prostora započeto u aprilu, jake muslimanske snage iz Srebrenice, pod komandom Nasera Orića, 12. jula 1992. godine, upale su u više srpskih sela u srebreničkoj i bratunačkoj opštini ubijajući, pljačkajući i paleći sve što su stigle.
Tog dana u borbi “prsa u prsa” ubijeno je 69, a ranjeno mnogo više srpskih boraca i civila, a 22 Srbina su zarobljena na Zalazju od kojih 7 živih.
Deset ih je slučajno pronađeno 10. juna 2011. godine u masovnoj grobnici prilikom traženja nastradalijh Bošnjaka i oni su identifikovani i sahranjeni na Petrovdan 2012. godine, dvoje je ekshumirano ranije, a 10 ih se još vode kao nestali.
Za ove, kao i za mnoge druge zločine počinjene nad Srbima iz Srebrenice i srednjeg Podrinja još niko nije odgovarao.
Organizatori ovog obilježavanja su Boračka i Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice i Crkvena opština srebrenička.