U Kosovskoj Mitrovici i Gračanici danas će biti obilježeno 13 godina od martovskog pogroma nad Srbima, kada je tokom dvodnevne tragedije i nasilja nad srpskim narodom u južnoj srpskoj pokrajini ubijeno osam Srba, nekoliko stotina je povrijeđeno, a protjerano više od 4.000.
Polaganje vijenaca u Kosovskoj Mitrovici na spomen-ploče Borivoja Spasojevića i Jana Tučeva, prvih žrtava martovskog pogroma Albanaca nad Srbima, planirano je za sutra u 12.00 časova.
Planirano je da vijence ispred “Spomenika istine” u Kosovskoj Mitrovici, u blizini glavnog ibarskog mosta, polože predsjednik Privremenog vijeća Kosovske Mitrovice Aleksandar Spirić i članovi porodica nastradalih.
U velikoj sali Doma kulture u Gračanici će u 12.00 časova, u organizaciji lokalnog Udruženja rodbine nestalih i kidnapovanih Srba, biti održana akademija posvećena 17. martu 2004. godine pod nazivom “Da se ne zaboravi”.
Iz Udruženja je saopšteno da će akademiji prisustvovati predstavnici Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju, opštinskih vlasti i generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović.
Planirano je da vijence ispred Spomenika kosovskim junacima u centru Gračanice polože predstavnici opštinskih vlasti, Udruženja rodbine nestalih i kidnapovanih i Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju.
Danas se navršilo 13 godina od martovskog pogroma nad Srbima, srpskim svetinjama i srpskom imovinom na Kosovu i Metohiji.
Najveći etnički motivisani sukobi na Kosovu i Metohiji od dolaska međunarodnih snaga izbili su 17. marta 2004. godine, nakon što je policija Unmika pronašla tijela dvojice albanskih dječaka u rijeci Ibar u selu Čabar kod Zubinog Potoka, na sjeveru Kosova.
Albanci su za njihovu smrt optužili Srbe i krenuli u odmazdu. Prve žrtve bili su Borivoje Spasojević /53/ i Jana Tučev /36/ iz sjevernog dijela Kosovske Mitrovice, koje je ubio snajperista iz albanskog dijela grada.
U neredima koji su uslijedili u naredna dva dana, šest gradova i deset sela je etnički očišćeno, uništeno je ili oštećeno 800 kuća, 35 pravoslavnih crkava i manastira, među kojima 18 spomenika kulture.
Do temelja su srušeni manastir Devič kod Srbice i konaci manastira Svetih Arhangela kod Prizrena. U Prizrenu su izgorjele i crkve Bogorodice LJeviške iz 14. vijeka i Svetog Đorđa iz 16. vijeka na čijem je svodu ispisana prijeteća poruka “Smrt Srbima”.