Danas o konstitutivnosti Srba, njihovoj imovini i jeziku u FBiH

May 31, 2018, 6:41 am

Ustavni sud BiH trebalo bi danas da razmatra zahtjev Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske za ocjenu ustavnosti Zakona o zemljišnim knjigama Federacije BiH /FBiH/.

Klub poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Srpske uputio je 7. februara Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocenu ustavnosti članova od 67 do 72 Zakona o zemljišnim knjigama FBiH, tražeći od suda da donese privremenu mjeru i naloži zabranu dalje primjene tog diskriminatorskog zakona, kako bi Srbi koji imaju imovinu u FBiH imali isti tretman kao i Bošnjaci u Republici Srpskoj.

Predsjednik Odbora za zaštitu srpske imovine u FBiH Đorđe Radanović izjavio je da je Zakon o zemljišnim knjigama FBiH suprotan svim evropskim konvencijama i Ustavu BiH, te pozvao sve srpske stranke da se pridruže zahtjevu za ocjenu ustavnosti tog diskriminatorskog zakona i stanu u zaštitu imovine Srba u tom entitetu.

Izrazivši očekivanja da će Ustavni sud BiH prihvatiti apelaciju za ocjenu ustavnosti ovog zakona, Radanović je napomenuo da u FBiH ne pozivaju Srbe da uknjiže svoju imovinu, već objavljuju poziv u “Službenom glasniku” tako da Srbi koji su protjerani sa svojih ognjišta sada ne mogu da prijave imovinu ili se imovina knjiži bez vlasnika.

Ustavni sud bi na plenarnoj sjednici trebalo da obavi preliminarnu raspravu o zahtjevu Mladena Bosića, tada zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za ocjenu ustavnosti članova Ustava Posavskog, Hercegovačko-neretvanskog, Zeničko-dobojskog, Bosansko-podrinjskog i Zapadnohercegovačkog kantona u kojima nije priznata konstitutivnost srpskog naroda ili srpskog jezika i ćirilice.

Bosić je ranije izjavio da se pokazalo da u tim kantonima ne postoji volja da sami promijene sporne odredbe, što je viđeno kada jedna takva inicijativa nije prošla, jer su protiv nje glasali predstavnici hrvatskog naroda.

On je istakao da bi promjenom spornih odredaba pravni sistem o pitanju konstitutivnosti naroda u FBiH postao isti kao što je u Republici Srpskoj.

Bosić je naveo da je u Republici Srpskoj pitanje naziva jezika riješeno na način da u Ustavu piše da su zvanični jezici u Srpskoj jezici kojim govore Srbi, Bošnjaci i Hrvati, te da ne bi imao ništa protiv da i u ustavima kantona srpski jezik bude priznat kao jezik kojim govori srpski narod.

Registrar Ustavnog suda BiH Zvonko Mijan izjavio je Srni da će ovaj sud razmotriti i izvršenje svojih ranijih odluka o ocjenama ustavnosti odredaba Zakona o krivičnom postupku BiH i Zakona o Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji BiH.

On je pojasnio da Ustavni sud BiH po službenoj dužnosti preispituje da li je u ostavljenom roku nadležni subjekt zakonodavne vlasti u ovim slučajevima izvršio njegovu odluku.

Prema njegovim riječima, Ustavni sud će razmotriti žalbu bivšeg glavnog tužioca BiH Gorana Salihovića na disciplinski postupak protiv njega i odluke koje je u tom postupku donio Visoki sudski i tužilački savjet BiH kada ga je razriješio te dužnosti.

Mijan je potvrdio da bi na sjednici trebalo da budu izabrani novi predsjednik i potpredsjednici Ustavnog suda BiH.

“To je uobičajeni istek mandata od tri godine, odnosno uobičajena procedura. Na sjednici će biti podnesene kandidature i obavljeno glasanje. Od tri potpredsjednika, dva će biti izabrana iz reda domaćih sudija, a jedan iz reda međunarodnih sudija”, rekao je Mijan.

SRNA

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *