Prema saznanjima lista, u prijedlogu teksta rezolucije Velike Britanije, koji su inicijalno podržale SAD i Holandija, nakon prvog kruga konsultacija došlo je do određenih promjena, odnosno neke formulacije su “ublažene”.
Sagovornici lista navode kao primjer da se u tekstu više ne govori o “desetinama hiljada silovanja, nego o hiljadama silovanja”, kao i da se manje puta pominje riječ “genocid”.
“Nacrt rezolucije o Srebrenici je u opticaju i članice Savjeta bezbjednosti UN su tek nedavno počele pregovore. Brifing Savjeta bezbjednosti o ovom pitanju zakazan je za 7. jul. U ovoj fazi bilo bi prerano predočavati naš stav, dok je proces pregovora u toku”, rekli su za list u Misiji SAD pri UN, odgovarajući na pitanje da li je američki ambasador u UN Samanta Pauer dobila pismo ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića u vezi sa najavljenom rezolucijom u UN o Srebrenici i da li će biti neke zvanične izjave o ovoj temi.
Kada je riječ o rezoluciji koju je u američkom Kongresu predstavio republikanski kongresmen Kristofer Smit, usvojen je amandman senatora Džin Šahin koji ohrabruje dalje jačanje angažmana SAD na zapadnom Balkanu i pozdravlja saradnju Srbije i BiH. Amandman, kojim je iskazana i podrška daljem procesu pomirenja u regionu, prihvaćen je bez ikakvih primjedaba.
Izvori lista u Njujorku ovo tumače kao adekvatan način da se prizna doprinos Srbije pomirenju u regionu, ali i kao rezultat nedavne posjete premijera Srbije Aleksandra Vučića SAD.
RTRS