Na današnji dan, prije 22 godine , u Zapadnoj Slavoniji uništeno je sve što je nosilo predznak srpskog ili pravoslavnog. Oni koji nisu izgubili živote, zauvijek su ostali bez ognjišta.U slavu jedih i drugih u crkvi Pokrova Presvete Bogorodice u Gradišci služen je parastos i položeni su vijenci na spomen-ploču poginulim Srbima Zapadne Slavonije. Onima koji su tih dana izgubili najmilije na svaku godišnjicu “Bljeska” pred očima odbljesnu slike, kako kažu, najtužnijeg događaja njihovih života. Sina jedinca izgubila je Dana Malić.
“ Dok sam živa bol neće prestati I nosim gas a sobom “ , rekla je Dana Malić koja je izgubila sina jedinca Drago Malića .
Bol I tuga ne jenjavaju ni poslije 22 godine. . Srbi su ogorčeni činjenicom što ne postoji politička volja kako bi ovi stravični zločini bili kažnjeni. Obilježavanju godišnjice Bljeska prisustvovali su predsjednik Republike Srpske, I drugi republički i opštinski zvaničnici – svi sa ove strane Save. . Ovo je tužan događaja za Srbe, istakao je predsjednik Dodik.
“To je tužan događaj za Srbe, iako nedaleko odavde Hrvati ovaj dan proslavljaju kao svoju veliku pobjedu zato što su istjerali žene, djecu i nezaštićeno srpsko stanovništvo, kojem su UN oduzele oružje”, rekao je Dodik u obraćanju u okviru ceremonije obilježavanja
Od ove godine obilježavanje godišnjica stradanja Srba Zapadne Slavonije uvršteno je u događaje od republičkog značaja.
“Nastojaćemo, onoliko koliko je u našoj moći, da budu procesuirani oni koji su činili zločine na ovim prostorima. To zavisi i od tužilaštava Hrvatske i BiH, ali i 22 godine od tragičnog događaja u Zapadnoj Slavonije nisu procesuirani oni koji su činili zlo nad srpskim narodom”, naveo je ministar rada I boračko invalidske zaštite RS Milenko Savanović
Tradicionalno, u Gradišci se mirno prošetalo o spomen ploče do sredine “mosta spasa” odakle su bačeni vijenci u rijeku. U Zapadnoj Slavoniji do 1991 gdoine živjelo je 128 000 Srba, da bi popisom iz 2001 ustanovljeno da je u ovom području ostalo tek 26 000. Danas ih živi još samo 15 ak hiljada. Ni dan danas status življenja u Hrvatskoj im se nije popravio.
“Status Srba u Hrvatskoj je gori nego 95’ I 96’ godine. Nikakvih pomaka , osim što Srba u Hrvatskoj gotovo da više I nema” , istakao je Krsta Žarković predsjednik Udruženja protjeranih Srba iz Zapadne Slavonije
Za zločine nad Srbima u Zapadnoj Slavoniji niko nije optužen pred hrvatskim sudovima. Uprkos velikom broju dokaza, video-zapisa i izjava svjedoka Tužilaštvo Haškog tribunala nikada nije vodilo intenzivnu istragu tim zločinima. Zadatak I obaveza Srba jeste da se stalno sjećaju svojih žrtava I čine sve što je u njihovoj moći da pozovu medjunarodnu javnost I poruče da je otimanje zemlje, protjerivanje i etničko čišćenje Srba iz Zapadne Slavonije bilo planski organizovano kao državni projekat Hrvatske, poručeno je danas iz Gtradiške.
TV K3