Dačić: U SB UN samo britanski prijedlog rezolucije o Srebrenici

July 7, 2015, 2:37 pm

– Ovo je važan dan za srpski narod, ne mislim da je sudbonosni. Rezolucija će biti prihvaćena ili odbijena…Očekujemo da svi budu svesni negativnih posledica od usvajanja rezolucije – rekao je Dačić, podsjetivši da je i samo podnošenje nacrta već izazvalo mnogo problema.

Istakao je da Srbija ne osporava zločin u Srebrenici, rekavši da postoji mnogo drugih zločina nad srpskim narodom koji “i po broju žrtava prevazilaze ovu brojku”.

– Velika Britanija nije odigrala pozitivnu ulogu u svemu ovome. Nije sporno da li neko osuđuje ili ne zločin u Srebrenici. Sporan je način na koji se pokrenula ideja o donošenju rezolucije, jer rezolucije nisu donošene u drugim slučajevima – naveo je Dačić.

Prijedlog rezolucije koju je podnijela Velika Britanija, po ocjeni Dačića ne može da stvori pomirenje.

– Ako je cilj pomirenje, svi ćemo se radovati pomirenju. Ovaj predlog koji je izazvao toliko podela ne može da stvori pomirenje. Ako neko želi da time stvori pravne pretpostavke za ukidanje Repulike Srpske po osnovu pretpostavke da je nastala na genocidu koji eto sada želi da se verifikuje na SB, moram da podsetim da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma – istakao je Dačić.

On je istakao da Srbija i srpski narod, istorijski gledano, nisu zaslužili da, osim Ruande, budu jedini označeni kao počinitelji genocida, ocijenivši da će na osnovu britanske rezolucije, kada je o političkim posljedicama riječ, neko možda osporiti legitimitet Republike Srpske.

– Zato je važan pristup, prvo moramo da se uravnoteženo govori o svim žrtvama na svim stranama u BiH. Političari se menjaju, ali RS je istorijska tvorevina Dejtonskog sporazuma – ukazao je Dačić u intervjuu za TV N1.

Taj sporazum su, podsjetio je, predložile velike sile.

– Nisu ga s oduševljenjem prihvatili ni Milošević ni predsednik RS. Političari mogu da se menjaju, da se vole ili ne vole, ali Srbija i RS, koja je sastavni deo BiH, biće veći i to nema šanse da bilo ko ugrozi – rekao je Dačić.

Srbija se nikada nije bavila utvrđivanjem ili poricanjem da se u Srebrenici dogodio zločin, ali ovdje je riječ o tome može li se rat u BiH i genocid uopšte svesti samo na jedan događaj, zapitao je on. Srbija je, istakao je, jedina zemlja u regionu koja je osudila zločin u Srebrenici i procesuirala osumnjičene za učestvovanje u tom zločinu, ocijenivši da iza insistiranja na rezoluciji leže interesi “nekih zemalja koje traže namirivanje računa s drugim zemljama”.

– Ako od svih zločina i genocida koji su bili u 20. veku donosimo rezoluciju samo o Ruandi i Srebrenici, ovde je očigledno da neke zemlje traže polje za namirivanje računa s nekim drugim zemljama. Velika Britanij ima velike interese u islamskom svetu i misli, pošto učestvuje u mnogim kampanjama u tim zemljama, najklakše tako da namiri račune prema maloj zemlji kao što je BiH – rekao je Dačić.

Prema njegovim riječima, ne smije se zaboraviti da je Velika Britanija jaka sila s kojom Srbija ima dobre odnose, ali da ne možemo da prećutimo da je britanska rezolucija “skrivana od nas i nije pripremana zajedno s nama”. On je dodao da će, kada je riječ o glasanju u Savjetu bezbjednosti, sve biti poznato večeras.

– Rusija nije pustila svoj predlog rezolucije, tako da će na glasanje biti iznesen samo britanski predlog. Diskusija bi trebalo da traje tri sata. Večeras će biti poznat ishod – rekao je Dačić.

Kada je riječ o ruskom vetu, Dačić je objasnio da je Srbija iznijela jasan stav koji je bio protiv pokušaja izazivanja novih podjela.

– Predsednik Republike se obratio svim šefovima država članica SB i pozvao ih da ne usvoje ovu rezoluciju. Poslata su pisma svim šefovima državama, pa i kraljici Elizabeti. U protokolarnom smislu predsednik je postupio ispravno, naravno da neće kraljica o tome odlučivati, već Vlada. Ne mogu da govorim i da iznosim pretpostpostavke o vetu – rekao je Dačić.

On je dodao da vjeruje da će članice Savjeta bezbjednosti shvatiti da se do pomirenja ne može doći novim podjelama.

– Očekujem da sve države koje su učestvovale u Dejtonskom sporazumu pokažu visok nivo odgovornosti za situaciju u BiH, a to znači da ne donose nikakve odluke koje bi mogle da destabilizuju situaciju tamo – smatra Dačić.

Kako je istakao Srbija je zaista mnogo uložila u pomirenje sa BiH.

– I sa Bakirom Izetbegovićem sam razgovarao više puta i zajedno smo konstatovali da su nezgodni ovakvi datumi, jer obično takve stvari ne doprinose pomirenju – rekao je Dačić.

 

Tanjug

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *