Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić poručio je sinoć da Srbija smatra da su sjednice SB posvećene Kosovu i Unmiku potrebne.
Dačić je izrazio i zadovoljstvo i zahvalnost članicama Savjeta što je postignut dogovor da se i dalje kontinuirano raspravlja o Kosovu.
“Najvažnije je da će SB i dalje kontinuirano raspravljati o izveštajima generalnog sekretara UN-a o situaciji na KiM i radu UNMIK-a”,rekao je on u sjedištu UN na sjednici čije je održavanje bilo nezivjesno zbog protivljenja četiri članice koje samtraju da nema potrebe da SB raspravlja o KiM svaka tri mjeseca.
On je podsjetio da se Savjet bezbjednosti i dalje bavi situacijom u BiH dva puta godišnje, kao i Rezidualnim mehanizmom za krivične sudove – nekadašnjim Haškim tribunalom, a niko nije tražio skidanje tih tema sa agende.
Ocijenio je da je prisustvo i djelovanje UNMIK-a na KiM od ključnog je značaja i zahvalio Ekvatorijalnoj Gvineji, koja je uvrstila ovaj sastanak u dnevni red Savjeta bezbjednosti.
“Mi ne tražimo sednice da bi se sa nekim sukobljavali, već kako bismo doprineli stabilizaciji situacije na KiM i miru u regionu. Srbija je konstruktivan, kredibilan i predvidiv partner. Zato smo i inicirali dogovor o dinamici održavanja sednica Saveta bezbednosti”, kaže Dačić.
Srbija, kako kaže, vjeruje da je neophodno da Savjet bezbjednosti bude otvoren i spreman da razmatra sva pitanja od važnosti za međunarodni mir i bezbjednost, a posebnu pažnju mora posvetiti svojoj preventivnoj ulozi, reagujući na situacije koje, pored toga što predstavljaju jasno kršenje rezolucije ovog tijela, dovode i do porasta tenzija, ugrožavanja stabilnosti i bezbjednosti.
“I dalje verujem da treba i da možemo pronaći zajednički imenitelj u interesima i raditi na njegovoj realizaciji. Svi želimo da se ovo pitanje reši, svi želimo da Kosovo i Metohija više ne bude tema Saveta bezbednosti, da UNMIK završi svoju misiju, ali uspešno. Taj trenutak, nažalost još uvek nije blizu”, istakao je Dačić.
On je naveo da je više puta ukazivao da se nalazimo u veoma delikatnoj fazi i apelovao na sve da stvorimo uslove da možemo da sjednemo i razgovaramo konstruktivno, bez uslovljavanja i nametanja rješenja.
(Tanjug)