“Nismo dalje odmakli od konstatovanja da nema dogovora”, rekao je Dačić novinarima na marginama Bledskog strateškog foruma u Sloveniji.
Dačić je naveo da Srbija smatra da granica treba da ide sredinom rijeke, a da Hrvatska ima katastarski pristup.
Ako ne bude postignut kompromis, Dačić je istakao da će se vjerovatno tražiti da se ide na arbitražu, prenijeli su beogradski mediji.
“Nismo se nikad izjašnjavali da se ide na arbitražu. Mi želimo da se ti problemi reše neposredno”, naglasio je Dačić.
On je dodao da za rješavanje razgraničenja nije bilo mnogo zainteresovanosti Hrvatske, koja još nije ni imenovala predstavnike u radnim grupama za rješavanje bilateralnih otvorenih pitanja.
Dačić je ocijenio da je dobro da predsjednici Srbije Aleksandar Vučić i Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović imaju komunikaciju i da će biti sastanaka, dodajući da je i on razgovarao s hrvatskom koleginicom Marijom Pejčinović Burić i da su se susreli i premijeri Ana Brnabić i Andrej Plenković.
“Ne treba samo govoriti, treba raditi na rešavanju problema. Treba da pokažemo da nešto možemo da uradimo i bez upliva sa strane”, kaže Dačić.
Povodom arbitražnog spora Hrvatske i Slovenije, Dačić je rekao “da ne želi da ulazi u to ko je u pravu, a ko nije”.
“Verovatno ako je neko ušao u arbitražu treba da poštuje odluke arbitraže, ako je sve obavljeno onako kako je bilo predviđeno”, naveo je Dačić.
Komentarišući nedavno paljenje lista srpske nacionalne manjine u Zagrebu, Dačić je istakao da treba smirivati situaciju, a ne “podgrijavati”, te naglasio da su odnosi Srbije i Hrvatske ključni za odnose u regionu.
Govoreći o sastanku ministara spoljnih poslova zemalja Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi, Dačić je dodao da učesnici nisu uspjeli da se dogovore o sljedećem predsjedavajućem tom organizacijom.
On je rekao da su svi iz regiona, osim Prištine, podržali kandidaturu Beograda da bude sjedište Sekretarijata Transportne zajednice Jugoistočne Evrope.
Dačić je naveo da je počeo rad Fonda za zapadni Balkan, u kojem će svaka zemlja učestvovati sa po 30.000 evra godišnje.
Govoreći o procesu proširenja EU, on je istakao da je ulazak zemalja Balkana dobar i za EU jer u vrijeme “Bregzita”, migrantske krize i terorističkih prijetnji, doprinosi konsolidaciji evropske ideje i predstavlja faktor smirivanja tenzija u regionu.
Nezavisne novine