Da li su političari iskreni kada govore o firmama koje su u njihovom vlasništvu? (VIDEO)

October 17, 2021, 5:10 pm

Nedavno je srpski član Predsjendišva i lider SNSD-a Milorad Dodik govorio o firmama koje su u vlasništvu njegove porodice, navodeći pri tom da mnogi pokušavaju inidkovati da je on umiješan u poslovanje brojnih firmi. Naveo je da on nije vlasnik niti jednog preduzeća u Srpskoj, a isti odgovor dobili smo i od opozicionih lidera u Srpskoj. U Transparensi internešnalu BiH kažu da političari često korite zakonkse manjkavosti kada je riječ o vlasničkoj strukturi u preduzećima.

Da li  i koliko su zvaničnici Srpske transparentni kada govore o firmama koje u njihovom vlasništvu, ili u vlasništvu njihovih članova porodice, kumova i prijatelja, teško je ustanoviti. Prema zakonskim propisima, vlasništvo mora bit transparento – političari su dužni da Centralnoj izbornoj komisiji i Komisiji za sprečavanje sukoba intresa pored imovinskog stanja, prijave i vlasništvo u privrednim subjektima i dobit koju ostvaruju. Sprski član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a istakao da on nije vlasnik niti jedne firme.

Dodik je naveo da sam ima samo neki udio u Košarkaškom klubu “Igokea”, pošto je u tom klubu igrao košarku.

– Kao srpski član Predsjendištva, i lider SNSD-a, javno kažem da nisam vlasnik niti jednog preduzeća, kaže Dodik.

Kaže da njegova djeca, Gorica i Igor Dodik su vlasnici nekoliko privrednih subjeketa, i da su ti poslovi zakoniti.

– Oni imaju zajedničku firmu koja se zove “Global liberti”, koja je u prošloj godini imala prihod od 170.000 KM, te ostvarila dobit od 93.000 KM. U Laktašima postoji “Agrovoće”, to je poznata firma sa odjeljenjem koje se bavi destiliranjem pića i ta firma pravi djedovu rakiju i neke druge rakije i pića. Drže i dva restorana  – “Agape”, jedan u “Boski”, a jedan u “Delti”.  Moj sin ima 50 posto učešća u “Agrofrut eko”, kazao je Dodik.

Da oni lično ne upravljaju niti jednim preduzećem, potvrdli su i opozicioni lideri u Srpskoj.

– Na sebi, niti ja ni moja supruga nemamo niti jedno preduzeće, a to je i lako provjerljivo. Sve što imamo od imovine je u Tesliću, kaže potpredsjendik SDS-a i načelnik Teslića Milan Miličević.

– Majka drži prodavnice “Autodijelova”, brat je u telekomunikacijama, a otac je dobar dio svoje firme prebacio u Sloveniju, upravo zbog pritiska privatizovane države i institucija. Sve nekretnine što imamo, stekli smo prije nego što sam postao političar, kaže Stanivuković.

U Transparensi internešnalu BiH kažu politčirai često koriste zakonske manjkavosti kada je riječ o vlasničkoj strukturi u preduzećima i to rade sa jednim ciljem – da ostvare finansijsku dobit.

– Oni osnivaju svoje firme kao direktori, ili da u formi da se nalaze u upravnim/nadzornim odborima velikih preduzeća kako bi poslovali sa svim institucijama vlasti, međutim u trenucima kada zakon to spriječava, oni nalaze onu olakotnu mogućnost da to prebacuju na lica koja nisu njihovi najbliži srodnici, već su to prijatelji ili kumovi. I tako ta preduzeća posluju sa organima vlasti, gdje funkcioner iz prikrajka izvlači korist, kaže viši istraživač u Transparensi internešnalu BiH Damjan Ožegović.

Sporno je, kako navode u Transparensiju,  da zvaničnici često navode funkciju vršilac dužnosti direkotra u javnim preduzećima, i tako zaobilaze zakonske propise i pravila Komisije za sukob interesa.

Opšte je poznato da više istaknutih političara u Srpskoj ujedno rukovodi preduzećima koja postavruju zančajnu dobit. Među  njima je narodni poslanik Miladin Stanić, čiji je „Bisprom“ lani ostavrio dobit oko 800.000 KM. Tu je i ministar kominikacija Vojin Mitrović, čija je firma 2020. godine ostvarila dobit od oko 200.000 KM. Lista je duga, i ona pokazuje da su poznanstava među političkom elitom, dobrodošla prilikom ugovaranja unosnih poslova preduzeća.

TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *