Da li NSRS treba da raspravlja o Programu reformi ?

December 20, 2019, 7:16 am

Visoki predstavnik Valentin Incko tvrdi da je Program reformi već usvojen i da Narodna skupština Republike Srpske to može samo blagosloviti, ali ne i nešto promijeniti u tom dokumentu.

Iz vladajuće koalicije u Republici Srpskoj Incku poručuju da NSRS odlučuje o svim važnim pitanjima u Srpskoj, te da nije na njemu da daje svoje ocjene o ovim ili bilo kojim drugim pitanjima.

S druge strane, opozicione partije smatraju da je visoki predstavnik rekao istinu, te da je rasprava u NSRS o Programu reformi unaprijed osuđena na propast.

Reagujući na potez član Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji je uputio u NSRS zahtjev za održavanje posebne sjednice, na kojoj će biti razmatran Program reformi, Incko je rekao da ne vidi svrhu sjednice.

– Ako će doći do tog glasanja ili usvajanja, treba da se kaže da je to već usvojeno i oni to tamo mogu jedino još aminovati, ali ne mogu o tome odlučivati, jer to je već usvojeno. Drugo, to je stvar spoljne politike i to je kompetencija države. Ne mogu entiteti biti iznad države. Predsjedništvo, koje je najviši organ, to je već usvojilo. Pored toga, postoji Zakon o odbrani i tamo lijepo piše šta je budućnost BiH, odnosno da je to NATO. To je na državnom nivou – naveo je Incko.

Šef Kluba poslanika SNSD u NSRS Igor Žunić ističe da je uloga visokog predstavnika davno prevaziđena.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– Svima je već jasno da visoki predstavnik ne treba da postoji u BiH. NSRS je mjesto gdje se odlučuje o svemu u Srpskoj. Parlament Srpske apsolutno i po Ustavu ima pravo i potrebu da daje svoje stavove po svim političkim pitanjima. Jedan od nih je Program reformi – istakao je Žunić.

On je dodao da će se NSRS izjasniti o tom dokumentu i donijeti zaključke po tom pitanju.

– A onda očekujem da ih Incko pročita – poručio je Žunić.

Njegov stav, međutim, ne dijeli šef Kluba poslanika SDS Miladin Stanić, koji smatra da je Incko u pravu, te da je Dodik trebao prvo da usaglasi Program reformi u parlamentu, a tek onda da ga usvaja na Predsjedništvu BiH.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

– To je trebalo prvo dogovoriti u NSRS. Dodik je tim potpisom put za NATO prenio na institucije BiH. Srpska više nikada neće o tome odlučivati već institucije BiH – tvrdi Stanić.

Srpskainfo http://credit-n.ru/zaymyi-next.html

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *