– Zaključak stupa na snagu datumom donošenja i objaviće se u “Biltenu opštine Srebrenica” – navodi se u dokumentu kojeg je 24. marta 2007. godine potpisao tadašnji predsjednik SO Srebrenica i lider tamošnjeg SNSD, Radomir Pavlović.
Promjena retorike
Objavljeni dokument Nebojša Vukanović je predstavio kao još jedan čvrst dokaz o dvoličnosti SNSD i njegovih funkcionera koji su još juče tvrdili jedno, a danas potpuno drugo.
– Ko je Milorad Dodik i njegove „patriote“ iz SNSD, uglavnom dezerteri, ratni profiteri i izdajnici, pokazuju dokumenti Skupštine opštine Srebrenica iz 2007. godine, koji je potpisao Radomir Pavlović, predsjednik SO Srebrenica i Opštinskog odbora SNSD. Sve je urađeno na tragu Dodikove politike i izjava, a u to vrijeme nije bilo razlike u stavovima između SDA i SNSD, Dodika i Sulejmana Tihića u Srebrenici, a retorika se mijenja i zaoštrava tek kada je počela istraga o kriminalu prilikom izgradnje auto-puta Banjaluka – Gradiška i novog Administrativnog centra Vlade Republike Srpske – napisao je u propratnom komentaru navedenog dokumenta lider Liste za pravdu i red, Nebojša Vukanović.
Dodao je da je svaki komentar o navedenom dokumentu “suvišan”, a najtužnije je, kako je naveo, to što Radomir Pavlović i danas u Dodikovo ime “vedri i oblači opustošenom Srebrenicom”.
Prozvani lider srebreničkog SNSD Radomir Pavlović za Srpskainfo tvrdi da nije znao da je dokument s navedenim sadržajem 2007. godine objavljen u Biltenu SO Srebrenica, te da je, kako navodi, ako je to istina isti objavljen bez njegove sagalasnosti i potpisa.
– Srpski odbornici nisu bili prisutni na toj skupštini. To je bilo vrijeme kada je u SO Srebrenica bilo 17 bošnjačkih i 10 srpskih odbornika. Ja sam uspio da ispravim zaključke iz 2005. godine u kojima se pominje genocid i to je moja najveća pobjeda u Srebrenici – kaže za naš portal Pavlović, ističući da je on za vrijeme proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata bio borac druge kategorije VRS, te da je 40 mjeseci proveo na ratištu.
Takođe, kako ističe, objava dokumenta o tome kako je on, sa pozicije predsjednika SO Srebrenica priznao genocid nad Bošnjacima u tom gradu te tražio Zakon o zabrani negiranja genocida, predstavlja “pokušaj rušenja SNSD u Srebrenici”.
– Vukanović time vjerovatno pokušava da se na neki način dodvori strancima da bi pokazao kako je SNSD u Srebrenici izdao nacionalne interese, što nije tačno – tvrdi Pavlović.
Namjera stranaca
S druge strane, predsjednik Opštinskog odbora SDS u Srebrenici i odbornik te stranke u lokalnom parlamentu, Momčilo Cvjetinović, za Srpskainfo tvrdi da se nijedan dokument koji je objavljen u Službenom biltenu SO Srebrenica ne može tamo pojaviti bez znanja predsjednika Skupštine opštine.
Momčilo CvjetinovićDodaje da je sama činjenica da su odmah nakon drastičnih kazni OHR prema svim funkcionerima SDS u Srebrenici 1997. i 1998, a naročito 2002. i 2003. godine, dovedeni Radomir Pavlović i Desnica Radivojeviću lokalnu vlast, iako su tada njihove političke opcije u Srebrenici imale samo po jednog odbornika, pokazale namjeru međunarodnog faktora u tom gradu.
– SDS je tada oduzeto hiljadu glasova i skinuta su nam dva odbornika. Inače, nakon svih dosadašnjih lokalnih izbora u Srebrenici Radomir Pavlović je po pravilu potpisivao sporazume o saradnji s SDA ili koalicijom bošnjačkih političkih partija, a po tom sporazumu od srpskih stranaka u lokalnu vlast ulazi isključivo SNSD, koji on predvodi. Pavlović, inače, ne živi u Srebrenici, on u ovom gradu nema ni saksiju cvijeća i njega Srebrenica zanima samo u ličnom interesu – tvrdi Cvjetinović.
Na tvrdnje lidera srebreničkog SNSD da su u vrijeme kada su usvojeni sporni zaključci u SO Srebrenica Bošnjaci u lokalnom parlamentu imali 17, a Srbi samo 10 odbornika, Cvjetinović odgovara da Pavlovića, da je to zaista želio, niko ne bi mogao da natjera da prizna genocid i pritom poziva nadležne institucije da usvoje Zakon o zabrani negiranja genocida.
– Tačno je da su u to vrijeme Bošnjaci imali znatno više odbornika u SO Srebrenica, ali imali su i u periodu kad sam ja rehabilitovan, 2008. godine, i tada nismo pristajali na neke odluke i nikad ih ne bi potpisivali. Inače, mnogo toga se krije oko odluka u Srebrenici koje idu na štetu srpskog naroda. Ako je nešto urađeno mimo Pavlovićevog znanja, mogao je da izađe u javnost i to demantuje jer je te 2007. godine SNSD bio čvrsto u vlasti u Republici Srpskoj i na nivou BiH. Mogao se obratiti medijima, mogao je reći da je nešto objavljeno mimo njegove volje i znanja. Ko zna šta je sve u svijet otišlo s potpisom koalicije SNSD i SDA – kaže Cvjetinović.
Srpska info