Da li je realno da minimalna plata u RS bude 1.050 KM? (VIDEO)

November 2, 2023, 6:30 pm

Da li su realna očekivanja da uskoro minimalna plata u Srpskoj iznosi 1.050KM. Ako je suditi po jučerašnjoj izjavi predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, to bi dovelo do smanjenja odliva stanovništva. Međutim, Dodikov optimizam, biće, čini se na žestokom ispitu, jer poslodavci i ekonomisti tvrde – to bi dovelo do velike štete za privredu i do gašenja oko 7.000 radnih mjesta.

Ambiciozno je juče predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio minimalnu platu od čak 1.050KM. To bi kaže značilo da radnici ovdje planiraju i ostanu što je moguće više sa platama koje su, tvrdi dostojne za život. I dok se prosječan građanin pita, da li je realan takav minimalac, iz Unije udruženja poslodavaca objašnjavaju šta bi u suštini to značilo. Ekspresno odgovaraju da je takav potez apsolutno neizvodiv. Time bi, kaže predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske najniža plata bila 80% od prosječne plate, što kažu nigdje u svijetu nije zabilježeno.

Iz Privredne komore apeluju da se detaljno moraju sagledati stvari i da se treba vratiti u realne okvire, naglašavajući da u odnosu na sada povećanje minimalne plate za 50 odsto nije realno.

“Ako bi minimalna plata bila 1.050 KM i nju bi imala čistačica, onda postavlja se pitanje koliko bi trebao da ima VKV majstor, ili inžinjer. To bi sigurno dovelo do poremećenih odnosa u platama i odlaska stručne radne snage, a sigurno bi mnoga preduzeća došla u problem i ne bi mogla poslovati. Struktura privrede ne može podnijeti tako visoke plate, posebno sektor prerađivačke industrije i ta industrija sa minimalnom platom od 1.050 KM sigurno ne bi mogla izdržati”, poručuje Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore RS.

Podaci Poreske uprave RS kažu da više od 170.000 radnika u Republici Srpskoj prima platu manju od prosječne, a od tog broja njih 7.978 prijavljeno je na najnižu platu od 700 maraka. Da bi minimalna plata od 1.050KM dovela do velike štete za privredu RS, tvrdi i Marko Đogo, dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu. Ovakvo stanje dovelo bi kaže do gašenja oko sedam hiljada radnih mjesta u oblasti tekstila, kože i obuće.

“U slučaju da se i desi povećanje minimalne plate na taj nivo, privreda bi se prilagodila, ali to bi onda bio pritisak da se dođe do promjene strukture privrede, što je bolno, dugo traje i traži žrtvu u određenom broju ljudi koji nisu fleksibilni na tržištu rada. Kod nas se realnost ne cijeni ekonomskim terminima nego političkim. Politika donese odluku, a ti se prilagodi ili umri, nema tu ekonomske odluke”, kaže Đogo.

Dodikova inicijativa za povećanje minimalne plate stiže kao rekacija na pismo američkog ambasadora Majkla Marfija, koji je, između ostalog naveo da vlast stavlja neodrživ finansijski teret na buduće generacije i da su Dodik i Vlada morali odgoditi isplatu plata u javnom sektoru i socijalnih naknada zbog nedostatka sredstava. Inače, vrijedi napomenuti da minimalna plata u Srpskoj sada iznosi 700 KM, što bi značilo povećanje za 350KM. U Federaciji BiH najavljeno je da će najniža plata od 1. januara biti 1.000 KM. Postavlja se pitanje da li će sve ostati mrtvo slovo na papiru?

Izvor: TV K3

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *