Da li je čitava fama o četvorocifrenom iznosu minimalca u Republici Srpskoj zapravo i započela zbog minimalca od 1.000 KM u Federaciji, što se mjesecima predstavljalo kao “gotova stvar”.
Mnogi misle da je Dodik priču o minimalcu od 1.050 KM “zakotrljao” upravo da bi dokazao da je Republika Srpska “bolji entitet”, koji radnicima može obezbijediti bar 50 KM veći minimalac od onog u Federaciji BiH.
Kako je postalo jasno da set fiskalnih zakona, koji su bili preduslov da se, takođe zakonom, u Federaciji BiH propiše minimalac od 1.000 KM, počeli su komentari u stilu “opet je Sarajevo nasamarilo Banjaluku”.
Iz Saveza samostalnih sindikata BiH poručuju da je ta priča “do te mjere nesuvisla, da bi bilo nesuvislo komentarisati je”.
Ko s političarima tikve sadi…
Podsjećaju da se Sindikat u Federaciji BiH za minimalac od 1.000 KM bori još od 2018. godine i da su uvijek podržavali radnike u Republici Srpskoj u borbi za povećanje zagarantovane plate.
– I u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj radnici zaslužuju mnogo više od hiljadarke, i treba da se bore za pristojne zarade. Nadam se da će sindikati i radnici u Republici Srpskoj uspjeti u toj borbi – kaže Adis Kečo iz Saveza samostalnih sindikata BiH.
Ovaj sindikat se još nije izborio za hiljadarku, mada borba traje više pet godina. Radnici u Federaciji BiH će famoznu hiljadarku minimalca pričekati još najmanje pola godine, a možda i duže.
Podsjećamo, Savez samostalnih sindikata BiH je predstavnicima stranaka koje čine vladajuću većinu u FBIH potpisao sporazum, po kome im je zagarantovan minimalac od 1.000 KM od početka 2024. godine.
Ali, to se nije desilo, jer set fiskalnih zakona, koji predviđa znatno smanjenje poreza i doprinosa, a koji je dio istog paketa, navodno ne može biti usvojen do sredine nadolazeće godine.
– Dobili smo obećanje da će sve to biti gotovo već u prvom kvartalu i da će od 1. juna zagarantovana minimalan plata biti 1.000 KM – kaže Kečo.
Pomoć umjesto minimalca
Da bi se premostio ovaj period, Vlada Federacije BiH je donijela uredbu, kojom je poslodavcima omogućeno da svojim zaposlenima u prvoj polovini godine isplate pomoć od maksimalno 2.520 KM, koja bi bila oslobođena poreza i doprinosa.
Ova se pomoć može isplaćivati u šest rata, što bi značilo da bi oni kojima se izjalovila hiljadarka minimalca, u narednih šest mjeseci uz platu mogli dobijali dodatak od 420 KM mjesečno, što bi, uz sadašnjih 596 KM najniže plate, prebacilo preko granice snova od 1.000 KM.
– Ali, treba imati na umu da je ovo samo mogućnost, da to nije obaveza koju je država nametnula poslodavcima. Dakle, ko hoće, daće radnicima taj ili manji iznos, ko neće, ne mora – zaključuje Adis Kečo.